Biegaliśmy i pomagaliśmy w 2015 roku razem z PKO Bankiem Polskim

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

pko.bp.01.400x268Popularność charytatywnych akcji biegowych pokazuje, że Polacy chcą przy okazji swojej aktywności fizycznej pomagać innym. Za nami kolejny rok wspólnego biegania i pomagania z PKO Bankiem Polskim. Zawodnicy biorący udział w akcjach "biegnę dla..." od 2013 roku okrążyli Ziemię wzdłuż równika już 32 razy! Łącznie pokonali dystans ok. 1 mln 305 tys. km, a Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała na rzecz osób potrzebujących ponad 2,1 mln złotych! W samym 2015 roku była to kwota 860 tys. złotych.

PKO Bank Polski realizuje od 2013 roku autorski program „PKO Biegajmy razem” i wspiera największe imprezy biegowe w całej Polsce, w tym PKO Poznań Maraton, PKO Wrocław Maraton, PKO Silesia Marathon, cykl PKO Rzeszów Biega, PKO Grand Prix Gdyni, biegi wchodzące w skład Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o pamięć” (Bieg Konstytucji 3 Maja, Bieg Powstania Warszawskiego, Bieg Niepodległości), a także wiele innych, lokalnych zawodów. Podczas wszystkich tych wydarzeń prowadzone są charytatywne akcje biegowe na rzecz osób potrzebujących wsparcia w ratowaniu życia lub zdrowia. Przyłączenie się do akcji jest bardzo proste. Wystarczy z przypiętą kartką „biegnę dla…” przebiec linię mety. Jeśli określona liczba zawodników ukończy bieg, Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże pieniądze na wskazany cel.

– Dla wielu zawodników świadomość, że biegną nie tylko dla siebie i osiągnięcia dobrego wyniku, ale także by komuś pomóc, jest świetną motywacją. Pomysł akcji „biegnę dla…“ zrodził się wśród pracowników naszego Banku i jest konsekwentnie realizowany podczas każdego wspieranego przez nas biegu. Odpowiadamy w ten sposób na autentyczne zapotrzebowanie społeczne, a dodatkowo łączymy pasję do sportu z pomaganiem osobom potrzebującym, zarówno dzieciom, jak i dorosłym – mówi Agnieszka Kielichowska, dyrektor Biura Komunikacji i Odpowiedzialności Społecznej PKO Banku Polskiego.

Od 2013 roku odbyło się 147 takich akcji w całej Polsce, a Fundacja PKO Banku Polskiego wsparła 153 beneficjentów kwotą ponad 2,1 mln zł. W sumie od początku istnienia programu biegacze przemierzyli charytatywnie ok. 1 mln 305 tys. km, co równa się ponad 32 okrążeniom Ziemi wzdłuż równika.

Biegnę dla Ani, dla Mateusza, dla Mai…

Tylko w 2015 roku przeprowadzonych zostało 58 charytatywnych akcji biegowych, dzięki którym pomoc trafiła do 62 beneficjentów. Fundacja przekazała dla nich 860 tys. zł darowizny. Przykładów osób, które otrzymały wsparcie jest wiele. W czerwcowym 3. PKO Nocnym Wrocław Półmaratonie z kartką „biegnę dla Mateusza“ wystartowały aż 4 693 osoby. 13-letni chłopak z Nowej Rudy dostał dzięki temu darowiznę na operację nóg. Zabieg, który odbędzie się niebawem w USA pozwoli mu samodzielnie chodzić. Podczas wrześniowego 33. PKO Wrocław Maratonu na rzecz 2-letniego Wojtusia z wadą serca pobiegło 2 796 osób. W trakcie 16. PKO Poznań Maratonu 2 072 zawodników wybiegało pomoc dla dwóch dziewczynek chorych na serce – Mai i Lilki. Wcześniej, w kwietniowym 8. Poznań Półmaratonie 611 osób pobiegło dla Ani. Postanowili w ten sposób wesprzeć 27-letnią dziewczynę, która choruje na przepuklinę oponowo-rdzeniową. Przeszła już wiele zabiegów, porusza się o kulach. Dotacja od Fundacji PKO Banku Polskiego została przeznaczona na jej operację.

We wrześniu tego roku na warszawskich Kabatach biegliśmy na rzecz rocznego Kajtka. – Bardzo się cieszymy, że podczas Grand Prix Warszawy w Lesie Kabackim odbyła się akcja charytatywna dla naszego synka i że poprzez bieganie można pomagać tym, którzy tego potrzebują, tak jak właśnie Kajtek – powiedział Bartosz Król, tata chłopca. – Nasz syn ma wadę serca i wymaga skomplikowanego leczenia. Dzięki darowiźnie przeszedł już pomyślnie operację Glenna w Münster. Za kilka lat czeka go jeszcze jedna operacja – Fontana. Po tym jest szansa, że będzie mógł prowadzić normalny tryb życia – dodał Bartek Król.

PKO Bieg Charytatywny – pomocne kroki

19 września 2015 r. pod hasłem „Pomagamy z każdym krokiem” odbył się PKO Bieg Charytatywny. Akcja rozegrała się jednocześnie na stadionach 12. miast Polski. Łącznie 733 drużyny, czyli 3 665 uczestników biegu w całym kraju przemierzyło ponad 26 tys. okrążeń. Fundacja mogła dzięki temu przekazać 632 tys. na posiłki dla najbardziej potrzebujących dzieci w Polsce. – Szczęście – tak o PKO Biegu Charytatywnym mówi prezes Fundacji PKO Banku Polskiego Urszula Kontowska. – Pomysł z biegiem sztafetowym na stadionach lekkoatletycznych był absolutnie strzałem w dziesiątkę. Byliśmy pod wrażeniem liczby chętnych – listy startowe w 12 miastach zapełniły się błyskawicznie. Pewnie dlatego, że każde pokonane okrążenie oznaczało obiad dla dzieci z ubogich rodzin. Widziałam też, jaką radość sprawiał zawodnikom udział w tej inicjatywie. Jestem przekonana, że satysfakcja z biegu jest właśnie wtedy największa, kiedy wiemy, że pomagamy innym – dodaje Urszula Kontowska.

Do wydarzenia dołączyło wiele znanych osób ze świata sportu, m.in. Maciej Kurzajewski, dziennikarz sportowy, prezenter telewizyjny oraz biegacz, który bardzo pozytywnie ocenił pomysł PKO Biegu Charytatywnego. – Łączenie celów, pomaganie innym i oddawanie się pasji to wspaniała idea i jestem pewien, że apel został pozytywnie odebrany. To droga coraz bardziej popularna na świecie, którą trzeba podążać. W USA finansuje się w ten sposób wiele szczytnych celów. Dobrym przykładem jest maraton nowojorski przyciągający co roku tysiące uczestników. Ta inicjatywa szybko rozprzestrzeni się w naszym kraju, ponieważ my Polacy lubimy pomagać – podsumował Kurzajewski.

Polacy chcą pomagać

Jak pokazuje badanie „Zwyczaje biegaczy w Polsce”* przeprowadzone w 2015 roku przez agencję badawczą PBS na zlecenie PKO Banku Polskiego, prawie połowa biegających w całej Polsce (44%), uczestniczy w akcjach charytatywnych.

– Chcemy się angażować, czuć się częścią pewnej społeczności – to nic nowego, ale formy wyrażania tego zaangażowania, które obserwujemy, są czymś nieco innym niż to, co pamiętamy z przeszłości. Ludzie łączą się nie dlatego, że muszą, ale dlatego, że chcą się poczuć wspólnotą, chcą zmienić coś wokół siebie, chcą pomóc – ocenia Monika Jagiełło, starszy kierownik projektów w agencji PBS. – Wraz ze wzrostem popularności biegania rośnie też popularność imprez biegowych. Blisko 20 proc. biegaczy aktywnie bierze udział w masowych imprezach biegowych, jedna czwarta uczestniczy w takich wydarzeniach jako kibice. Bardzo ważną motywacją do wspólnego biegania jest właśnie potrzeba zaangażowania, zarówno w społeczność ludzi, którzy czują podobnie do nas, chęć poczucia panującej wśród nich atmosfery, jak i w wyższy cel – prawie połowa biegających w zorganizowanych imprezach włącza się w ten sposób w realizację celów charytatywnych – podsumowuje Monika Jagiełło.

* Badanie „Zwyczaje biegaczy w Polsce” zostało zrealizowane metodą CAWI w dniach 4-31 sierpnia 2015 roku przez agencję badawczą PBS na ogólnopolskiej próbie 3232 internautów.

Źródło: PKO Bank Polski