BGK uruchamia program gwarancji faktoringowych o wartości 11,5 mld zł

BGK uruchamia program gwarancji faktoringowych o wartości 11,5 mld zł
Fot. BGK
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank Gospodarstwa Krajowego uruchamia program gwarancji faktoringowych - podał bank w komunikacie. BGK zabezpieczy do 80 proc. wartości limitu faktoringowego - wartość limitów zabezpieczonych przez BGK może wynieść 14,4 mld zł, a udzielonych gwarancji 11,5 mld zł.
.@BGK_pl zabezpieczy do 80 proc. wartości limitu faktoringowego - wartość limitów zabezpieczonych przez #BGK może wynieść 14,4 mld zł, a udzielonych gwarancji 11,5 mld zł #faktoring

Program, nakierowany na poprawę płynności, przeznaczony jest dla firm każdej wielkości działających we wszystkich branżach. Maksymalna kwota pojedynczego limitu faktoringowego to 250 mln zł, a gwarancji 200 mln zł.

Pierwszy taki program w UE

Według BGK, to pierwszy taki program w Unii Europejskiej.

Prowizja za udzielenie gwarancji wyniesie od 0,25 proc. do 1,15 proc. kwoty limitu, w zależności od wielkości przedsiębiorstwa i terminu ważności gwarancji.

Czytaj także: Program wsparcia faktoringu gwarancjami BGK w Pekao, pierwsze takie rozwiązanie w Europie >>>

Przedmiotem gwarancji będzie limit faktoringowy w złotych lub walucie obcej.

Maksymalny okres gwarancji to 24 miesiące.

Gwarancje będą udzielane do końca 2020 r.

Prezes BGK: chcemy wydłużyć działanie programów pomocowych do końca 2021 r.

BGK przygotowuje się do wydłużenia działania programów pomocowych do końca 2021 r. w tym uruchomionego programu gwarancji faktoringowych, poinformowała prezes Banku Beata Daszyńska-Muzyczka.

„Dziś wiemy więcej o kryzysie wywołanym pandemią – wiemy więcej niż w marcu, gdy przygotowywaliśmy się do wszystkich rozwiązań. Stąd BGK podjął decyzję o przygotowywaniu się do wydłużenia programów pomocowych i rozmów z Komisją Europejską po to, aby wydłużyć owe programy do końca przyszłego roku – nawet jeżeli nie będziemy musieli z nich skorzystać. Uważam, że będziemy musieli być wcześniej przygotowani, jak inne kraje europejskie – m.in. Niemcy. Będziemy w procesie rozmów, aby starać się o wydłużenie programów pomocowych – w tym też omawianego dziś programu faktoringowego” – powiedziała Daszyńska-Muzyczka podczas konferencji prasowej.

Przypomniała, że termin obowiązywania programu faktoringowego to 31 grudnia br.

„Czas został bardzo ograniczony, przez długi okres uzyskiwania akceptacji KE” – powiedziała.

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews