BGK rozpoczął nabór wniosków o pożyczki z Funduszu Dostępności, w puli 42,8 mln zł
„Działając wspólnie na rzecz osób o szczególnych potrzebach, łączymy różne źródła finansowania. Zyskujemy w ten sposób kompleksowe i efektywne narzędzie” – podkreślił minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, cytowany w komunikacie.
Kto może skorzystać z pożyczek?
Z pożyczek skorzystać mogą m.in. spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe, TBS-y, uczelnie, biblioteki i szkoły. Pieniądze na pożyczki pochodzą ze spłat pożyczek unijnych udzielanych w latach 2007-2013, ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych oraz z dotacji z budżetu państwa, podano również.
Czytaj także: Powstanie Fundusz Dostępności. Sejm przyjął ustawę >>>
„Dzięki naszemu wsparciu realizowane są inwestycje potrzebne Polsce i Polakom. Finansujemy m.in. budowę mieszkań na wynajem i budownictwo czynszowe. Poprawiamy również dostępność budynków dla osób ze szczególnymi potrzebami: seniorów, rodziców z dziećmi i osób z niepełnosprawnościami. Właśnie rozpoczęliśmy nabór wniosków o pożyczki z Funduszu Dostępności i zwiększyliśmy jego budżet przewidziany na 2019 r. z 4 do ponad 40 mln zł” – dodał członek zarządu BGK Przemysław Cieszyński.
Co istotne, pożyczka nie ma maksymalnego limitu kwotowego, a okres jej spłaty może być rozłożony na 20 lat, przy rocznym oprocentowaniu 0,15 pkt proc. Po spełnieniu określonych kryteriów można liczyć na umorzenie do 40% wartości pożyczki, wskazano.
Program Dostępność+
Program Dostępność+ ma zapewnić swobodny udział w życiu społecznym i publicznym osobom o szczególnych potrzebach (na przykład seniorom, osobom z niepełnosprawnościami, rodzicom z dziećmi, kobietom w ciąży). Koncentruje się na ośmiu obszarach: architektura, transport, edukacja, służba zdrowia, cyfryzacja, usługi, konkurencyjność i koordynacja. Program to nie tylko fundusze na dostępność, ale też rozwiązania prawne, takie jak przyjęty w czerwcu przez rządu projekt ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, podsumowano.
BGK to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK rozwija systemy poręczeń i gwarancji, mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości. Jednym z ważnych zadań banku jest również wspieranie ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw. BGK zarządza programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań.