BGK: ponad 50 mln zł trafiło do lubuskich przedsiębiorców z unijnych pożyczek

BGK: ponad 50 mln zł trafiło do lubuskich przedsiębiorców z unijnych pożyczek
Bank Gospodarstwa Krajowego - Siedziba (źródło: BGK SA)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Pieniądze unijne wsparły już ponad 300 przedsiębiorstw w województwie lubuskim. Do sektora MŚP trafiło ponad 50 mln zł na rozwój i innowacje. Środkami pochodzącymi z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego, a za ich dystrybucję w regionie odpowiadają instytucje finansujące.

Pieniądze unijne wsparły już ponad 300 przedsiębiorstw w województwie lubuskim. Do sektora #MŚP trafiło ponad 50 mln zł na rozwój i innowacje #BGK @BGK_pl

Województwo lubuskie to region, w którym ze środków unijnych najchętniej korzystają mikroprzedsiębiorstwa (279). Co więcej, blisko 45% z tych firm to start-upy. Do przedsiębiorców trafiło łącznie ponad 50 mln zł. Najczęściej wspieraną branżą jest handel hurtowy i detaliczny. Po nich plasują się kolejno przetwórstwo przemysłowe oraz budownictwo.

Misja BGK

– Misją Banku Gospodarstwa Krajowego jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Unijne pieniądze, które trafiają do mikro, małych i średnich firm, to impuls do wzrostu ekonomicznego. Dzięki tej formie finansowania przedsiębiorcy mogą zrealizować innowacyjny pomysł lub zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku, np. poprzez zakup maszyn, wprowadzenie ulepszonych produktów i usług, wdrożenie nowego rozwiązania technologicznego. Cieszymy się, że możemy wspierać lokalne biznesy i pomagać w ich drodze do sukcesu  – mówi Przemysław Cieszyński, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Finansowanie zwrotne

Oferowane pożyczki unijne to finansowanie zwrotne. Po realizacji inwestycji i spłacie zaciągniętych zobowiązań pieniądze pozostaną w regionie i będą mogły służyć innym przedsiębiorcom. Pożyczki z projektu Lubuski Filar 2020 to przede wszystkim preferencyjne oprocentowanie na poziomie 0,94% w skali roku. Na inwestycje w swojej firmie przedsiębiorca może otrzymać nawet 2 mln zł. W województwie lubuskim pożyczek udzielają współpracujące z BGK instytucje: Fundacja „Przedsiębiorczość”, Agencja Rozwoju Regionalnego, Polska Fundacja Przedsiębiorczości, Agencja Rozwoju Regionalnego „AGROREG” oraz Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych.

Czytaj także: BGK: do wielkopolskich firm w ramach projektu Jeremie2 trafiło już 350 mln zł >>>

Dzięki Pożyczce z projektu Lubuski Filar 2020 Jacek Cichy, chirurg szczękowy i właściciel przychodni stomatologicznej „Przyrodnicza 1” w Zielonej Górze sfinansował zakup stomatologicznego tomografu. – Żeby sfinansować ten zakup zwróciłem się do agencji Rozwoju Regionalnego w Zielonej Górze. Okazało się, że oferują pożyczki unijne z korzystnym oprocentowaniem, dużo niższym niż w komercyjnych bankach – mówi przedsiębiorca, który dzięki tomografowi może diagnozować schorzenia trudne do wykrycia. – To bardzo dobra forma finansowania biznesu – dodaje.

Preferencyjne pożyczki unijne to wsparcie kierowane szczególnie do przedsiębiorców, którzy poszukują kapitału na rozwój i innowacje w swojej firmie. To także dobry sposób finansowania pomysłów na biznes dla tych, którzy dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą lub krótko prowadzą swój biznes. Ze wsparcia skorzystać mogą więc start-upy i firmy nie mające historii kredytowej, czy zabezpieczeń wymaganych przez banki komercyjne.

 

Źródło: Bank Gospodarstwa Krajowego / BGK