BGK: ponad 300 mln z Unii Europejskiej dla łódzkich przedsiębiorców

BGK: ponad 300 mln z Unii Europejskiej dla łódzkich przedsiębiorców
Bank Gospodarstwa Krajowego - Siedziba (źródło: BGK SA)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Pieniądze unijne czekają na przedsiębiorców z sektora MŚP - do rozdysponowania w województwie łódzkim jest ponad 300 mln zł. Preferencyjne pożyczki z programu Jeremie2 mogą pomóc w rozwoju firmy lub umożliwić realizację pomysłu na nowy biznes. Z tej formy wsparcia skorzystało już w regionie ponad 800 mikro-, małych i średnich przedsiębiorców.

W obecnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na rozwój firm z sektora #MŚP w województwie łódzkim zaplanowano ponad 500 mln zł #BGK @BGK_pl

Środkami z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego na zlecenie województwa łódzkiego.

W obecnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na rozwój firm z sektora MŚP w województwie łódzkim zaplanowano ponad 500 mln zł. Do tej pory trafiło do nich już ponad 200 mln zł. Z unijnego finansowania najczęściej korzystali mikroprzedsiębiorcy (ponad 700) – aż 340 z nich to start-upy. Firmy wciąż mogą ubiegać jednak się o wsparcie – w puli jest jeszcze 300 mln zł.

– Wspierając strategię rządu, Bank Gospodarstwa Krajowego uczynił pobudzanie przedsiębiorczości  jednym ze swoich najwyższych priorytetów. Cenimy potencjał ludzi, którzy zakładają swoje biznesy, tworzą miejsca pracy i zmieniają oblicze swojego regionu. Pożyczki unijne to dla nich szansa na rozwój, bo są udzielane na preferencyjnych warunkach. Dużą satysfakcją jest dla nas to, że chętnie sięgają po nie firmy w początkowej fazie rozwoju – mówi Przemysław Cieszyński, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Czytaj także: Małe i średnie firmy już mogą ubiegać się o unijne dofinansowania z BGK. Dotacja może sięgnąć aż 6 mln zł >>>

Po unijne pożyczki w województwie łódzkim najczęściej sięgają przedsiębiorcy z branży gastronomicznej oraz konserwacji i naprawy samochodów. W czołówce jest też branża kosmetyczna i fryzjerstwo oraz sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub przez Internet.

Alternatywa dla kredytu z banku komercyjnego

Pożyczka unijna jest alternatywą dla kredytu z banku komercyjnego. Dla firm w początkowej fazie rozwoju, które nie mają historii kredytowej, pożyczka unijna to często jedyny sposób na sfinansowanie pomysłu na działalność gospodarczą.

– Skorzystałam z finansowania na rozwój firmy. Całe życie marzyłam o założeniu własnej restauracji i dzięki pożyczce unijnej to się udało. Dostałam zastrzyk gotówki na remont lokalu i wyposażenie restauracji. Dziś mogę powiedzieć, że właśnie dzięki temu wsparciu mogłam stworzyć miejsce pracy, które sobie wymarzyłam, a jednocześnie restaurację, która się wyróżnia i przyciąga klientów – mówi Marlena Jaworska, właścicielka restauracji „Gruzja – gruzińskie bistro i nie tylko” w Łodzi.

Na co można przeznaczyć przyznane środki?

Przedsiębiorcy mogą przeznaczyć pieniądze zarówno na podstawową działalność firmy, jak i realizację nowych rozwiązań np. rozszerzenie oferty, wdrożenie nowych technologii lub wejście na nowe rynki. Pożyczkę cechują: niskie oprocentowanie, brak opłat i prowizji, długi okres spłaty oraz prosta procedura ubiegania się o finansowanie.

Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, a zarządza nimi Bank Gospodarstwa Krajowego. Pożyczek udzielają instytucje współpracujące z BGK w regionie: Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości, Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., Polska Fundacja Przedsiębiorczości oraz Stowarzyszenie Ostrowskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości. Więcej informacji można znaleźć na pozyczkiunijne.bgk.pl.

Źródło: Bank Gospodarstwa Krajowego / BGK