BGK: 50 mln euro na gwarancje kredytowe dla rolników

BGK: 50 mln euro na gwarancje kredytowe dla rolników
Bank Gospodarstwa Krajowego - Siedziba (źródło: BGK SA)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank Gospodarstwa Krajowego chce przeznaczyć 50 mln euro na gwarancje kredytowe dla rolników, podał bank. Program ma umożliwić udzielenie kredytów na kwotę ok. 290 mln euro.

Program @BGK_pl ma umożliwić udzielenie kredytów na kwotę ok. 290 mln euro #BGK

„Zakładamy, że gwarancja będzie pokrywała 80% kwoty kredytu. Przewidujemy, że opłata za gwarancję będzie atrakcyjna, na poziomie 0,5% kwoty gwarancji w skali roku. Jest to projekt pilotażowy. Obecnie na realizację tej oferty jest przeznaczonych 50 mln euro. Zakładamy, że projekt ten będzie rozwijany w przyszłości” – powiedziała dyrektor Centrum Poręczeń i Gwarancji BGK Halina Wiśniewska, cytowana w komunikacie.

Z 50 mln euro przeznaczonych na program gwarancji dla rolników 31,8 mln euro to środki Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Więcej najnowszych informacji o BGK >>>

Zewnętrzne finansowanie dla sektora rolnego

Gwarancja ułatwi dostęp do zewnętrznego finansowania sektorowi rolnemu, a uzyskanie finansowania zostanie poprzedzone oceną zdolności kredytowej kredytobiorców, dokonywaną przez banki, uwzględniającą dotychczasowy poziom zadłużenia.

„W trakcie uzgodnień jest także katalog wydatków, które będzie można sfinansować kredytem zabezpieczonym gwarancją. Obejmie on koszty modernizacji gospodarstw rolnych i inwestycji w przetwarzanie, obrót i rozwój produktów rolnych” – czytamy dalej.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju – jedyna taka instytucja w Polsce. Bank aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju.

Źródło: ISBnews