BFG: restrukturyzacja Getin Noble Banku nie powinna wpłynąć na wzrost składek banków

BFG: restrukturyzacja Getin Noble Banku nie powinna wpłynąć na wzrost składek banków
Źródło: Bankowy Fundusz Gwarancyjny
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Banku nie wpłynie na wzrost składek sektora bankowego. Bankowy Fundusz Gwarancyjny liczy, że znajdą się chętni na zakup banku pomostowego powołanego w procesie restrukturyzacji Getin Noble Banku - poinformował prezes BFG Piotr Tomaszewski.

„W tej chwili trudno powiedzieć czy to przełoży się na wzrost składek, ponieważ decyzja o tym zapadnie w październiku. W planach, które mieliśmy wcześniej, antycypowaliśmy interwencje na rynku, więc w ścieżce dochodzenia do poziomów docelowych jest to uwzględnione” – powiedział Tomaszewski.

Nie wydaje mi się więc, żeby składki miały wzrosnąć.

– dodał.

Wysokość składek sektora bankowego na BFG ustala co roku Rada BFG.

Przymusowa restrukturyzacja Getin Noble Banku

BFG podał w piątek, że rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku, którego działalność zostanie przeniesiona do wspólnego banku BFG i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych, utworzonego przez osiem banków komercyjnych.

„To bank pomostowy, jak sama nazwa wskazuje (…) zgodnie z dyrektywą bank ten może istnieć przez 2 lata, z możliwością przedłużenia o dodatkowy rok” – powiedział Tomaszewski.

Czytaj także: Getin Noble Bank: rozpoczęła się przymusowa restrukturyzacja; 20 mln zł kary dla Leszka Czarneckiego >>>

Prezes BFG liczy na szybką sprzedaż banku pomostowego

Prezes poinformował, że liczy na szybką sprzedaż tego banku. Ocenił, że do jego sprzedaży realnie może dojść po upływie co najmniej 10 miesięcy.

„Patrząc na zainteresowanie, które mieliśmy na wstępnym etapie liczymy, że po dokładnym due dilligence (…) w procesie, który niebawem będziemy uruchamiać, znajdą się chętni” – powiedział Tomaszewski.

„Proces rozpoczniemy bardzo szybko (…), jestem przekonany, że znajdziemy nabywcę, wyjdziemy bardzo szeroko na rynek, na rynek światowy” – dodał.

Czytaj także: Restrukturyzacja Getin Noble Banku: 8 największych banków wesprze proces tylko finansowo >>>

Ocenił, że brak w tym banku portfela walutowych hipotecznych sprawia, że ma on szansę prowadzić rentowną działalność.

„Po „wyjęciu” kredytów frankowych i tego ryzyka, które ciążyło nad bankiem, po dokonaniu odpisów (…) ten bank ma szanse zarabiania całkiem dobrych pieniędzy i myślę, że znajdą się chętni na jego przejęcie” – powiedział Tomaszewski.

Dodał, że BFG wyjdzie z ofertą nie tylko do banków, ale i do firm private equity.

BFG podał w piątek, że z oszacowania wykonanego przez Deloitte Advisory wynikało, że aktywa podmiotu nie wystarczają na zaspokojenie jego zobowiązań oraz że kapitały własne Getin Noble Banku wynoszą minus 3,6 mld zł.

Czytaj także: KNF o restrukturyzacji Getin Noble Banku: bezpieczeństwo depozytów i zachowana ciągłości obsługi klientów >>>

Prezes BFG tłumaczył, że w różnica w porównaniu z szacunkami samego banku wynika przede wszystkim z niedoszacowania przez Getin rezerw na walutowe kredyty hipoteczne.

BFG podał, że przeniesione zostaną m.in. wszystkie depozyty klientów Getin Noble, a także kredyty w złotych.

Czytaj także: Po przymusowej restrukturyzacji kto przejmie aktywa po Getin Noble Banku?

Kredyty hipoteczne denominowane lub indeksowane do walut obcych (CHF, EUR, USD, JPY) są wyłączone z przeniesienia i pozostają w Getin Noble Bank. Prezes podał, że wyłączone z przeniesienia są także spółki zależne grupy, w tym dom maklerski.

„Te spółki normalnie działają i ich proces przymusowej restrukturyzacji nie dotyka” – powiedział Tomaszewski.

10,34 mld zł bezzwrotnego wsparcia

Na przeprowadzenie procesu przymusowej restrukturyzacji w zakresie przeniesienia działalności Getin Noble Banku oraz zapewnienia nieprzerwanej obsługi klientów Getin Noble Banku i bezpieczeństwa ich środków przeznaczono kwotę 10,34 mld zł bezzwrotnego wsparcia, z czego 6,87 mld pochodzi z funduszy własnych BFG, a 3,47 mld zł to zaangażowanie środków SOBK.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny podał w piątek, że zgodnie z zasadą pokrywania strat przez właścicieli zagrożonego upadłością banku akcje Getin Noble Banku zostały umorzone, podobnie jak obligacje podporządkowane.

BFG podał, że przymusowa restrukturyzacja pozwala ochronić wszystkie depozyty klientów w kwocie 39,5 mld zł, łącznie z 3,5 mld zł depozytów, które nie mogłyby zostać wypłacone w ramach gwarancji BFG w przypadku upadłości. 

Źródło: PAP BIZNES