Bezrobocie na Antypodach najwyższe od 10 lat

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.saxo.bank.01.310x400Podczas środowej sesji w centrum uwagi pozostawał Mark Carney, który zaprezentował kwartalny raport BoE na temat inflacji. Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii spada szybciej, a  wzrost gospodarczy jest większy niż zakładano jeszcze 3 miesiące temu i w 2014 roku wyniesie 3.4% - czytamy w opublikowanym wczoraj dokumencie.

Podczas konferencji prasowej, szef BoE mówił również o założeniach forward guidance, podkreślając, że mimo istotnej poprawy sytuacji ekonomicznej, stopy procentowe muszą pozostać na rekordowo niskim poziomie jeszcze przez pewien czas. W nocy uwagę inwestorów przyciągnęły natomiast informacje napływające z Australii, gdzie jak wynika z danych opublikowanych przez tamtejszy urząd statystyczny, stopa bezrobocia wzrosła z 5.8% w grudniu do 6% w styczniu, co jest najgorszym wynikiem od ostatnich 10 lat. Znacznie słabsze od prognozowanych okazały się również dane obrazujące liczbę osób zatrudnionych w australijskich przedsiębiorstwach, która w ostatnim miesiącu spadła o 3.7K, podczas gdy analitycy spodziewali się jej wzrostu o około 15K.

Podczas dzisiejszej sesji opublikowany zostanie miesięczny raport  ECB. Poznamy również informacje o dynamice sprzedaży detalicznej w USA (prognoza 0.0% m/m) oraz cotygodniowe dane obrazujące sytuację na amerykańskim rynku pracy.

dr Maciej Jędrzejak,
Dyrektor Zarządzający,
Saxo Bank Polska