Bezpieczeństwo: Nie tylko listonosze – Poczta Polska na straży majątku
Przeciętny człowiek, kiedy pomyśli o Poczcie Polskiej, widzi listonosza dostarczającego list. Jednak poczta to nie tylko usługi listowe czy administracyjne, lecz również profesjonalna logistyka gotówkowa.
Konwojowanie gotówki wiąże się z wysokim ryzykiem. Dlatego każde działanie podejmowane przez pracowników podlega szczegółowym procedurom. Nie mogą oni pozwolić sobie na chwilę nieuwagi czy odejście od ustalonego schematu działania. Każdy najmniejszy błąd może kosztować niekiedy bajońskie sumy pieniędzy. Nawet jeśli kwota powierzona firmie transportowej nie jest wysoka, nie można swoich zadań lekceważyć. Na szali leży nie tylko zarobek klienta, lecz jego zaufanie do firmy. W branży tak specyficznej jest ono na wagę złota. Kilka drobnych pomyłek może zaważyć o reputacji marki na długie lata.
– Usługi logistyki gotówki świadczymy od wielu lat. Staż w branży jest szczególnie ważny w przypadku konwojowania gotówki czy dokumentów niejawnych. Nasi pracownicy są doświadczeni, związani z firmą. Wiemy, że możemy na nich polegać. Działamy zgodnie z wszystkimi normami prawa bankowego i regulacjami prezesa NBP. Dzięki temu nie tylko my ufamy naszym pracownikom, ale również nasi klienci. Zdajemy sobie jednak sprawę z wyzwań technologicznych. Logistyka gotówki musi wyprzedzać wszystkie nowinki technologiczne, aby być prawdziwie skuteczną. Dlatego regularnie wprowadzamy innowacje niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa transportu. Można powiedzieć, że logistyka gotówki to taki wyścig zbrojeń. Trzeba wyprzedzać ruchy przeciwników i rozpracowywać zawczasu ich strategie – mówi Jacek Jasiński, dyrektor zarządzający Pionem Poczta Polska Ochrona.
Swoją pozycję jako firmy stabilnej i rzetelnej Poczta Polska buduje od ponad 450 lat. Podlega prawu, które ściśle reguluje sposób przewożenia pieniędzy lub przedmiotów wartościowych oraz odpowiedzialność poszczególnych osób biorących udział w konwoju. Rola każdego pracownika jest szczegółowo określona. Poczta swoim zasięgiem obejmuje obszar całego kraju, dlatego wyjątkowo dbać musi o przestrzeganie przepisów i norm prawnych.
Konwojowanie to jednak nie tylko transport banknotów. Przewozi się również czeki, bony, weksle i inne dokumenty zastępujące pieniądze. Pod transport wartości pieniężnych podchodzą również kruszce, kamienie szlachetne, muzealia, numizmaty czy filatelistyka. Poczta Polska jako jedna z nielicznych firm posiada również prawo do transportu broni, amunicji itp. Transport takich przedmiotów podlega bardzo restrykcyjnym przepisom. Spełnione muszą być najwyższe wymogi bezpieczeństwa! Nietrudno wyobrazić sobie, co mogłoby się stać, gdyby taki transport trafił w niepowołane ręce.
Jednakże z oferty Poczty Polskiej w zakresie konwojowania korzystają nie tylko instytucje finansowe i firmy handlowe. Do zakresu usług należy również transport dzieł sztuki czy elektroniki. Dobra o wysokiej wartości pieniężnej lub sentymentalnej warto polecać tylko zaufanym firmom. Kiedy przedmiot ma również wartość sentymentalną, ewentualna kradzież wiąże się z dodatkową stratą, przykładowo gdyby skradziony został, z nieodpowiednio zabezpieczonego konwoju, obraz znanego mistrza przekazywany w rodzinie z pokolenia na pokolenie.
Pion Poczta Polska Ochrona jest wyspecjalizowaną jednostką. Zarządzający nią zawsze podkreślają, jak ważna w tej branży jest możliwość zaufania swoim pracownikom. Nawet najbardziej szczegółowe i restrykcyjne procedury nie pomogą, kiedy zawiedzie człowiek. Dlatego Poczta Polska swoich konwojentów zatrudnia na umowy o pracę, zapewnia im niezbędne szkolenia i komfort psychiczny. Wszak na barkach tych ludzi spoczywają niekiedy miliony.