Bez dekarbonizacji konkurencyjność polskiej gospodarki jest zagrożona
Wysokość cen energii decyduje o konkurencyjności gospodarki, a Polsce grozi długoterminowy trend wysokich cen energii, który spowoduje, że inwestycje przedsiębiorstw będą realizowane poza naszymi granicami, w krajach gdzie jest taniej.
Czytaj także: Wysokie ceny energii to skutek blokowania transformacji energetycznej
Transformacja energetyczna niewiele zmieniła w Polsce
Ceny do emisji CO2 rosną i nie powinniśmy się temu dziwić, bo tak mechanizm ten został zaprojektowany, aby zwiększał presje na odchodzenie od paliw kopalnych. W swych kosztach odczuwają to przedsiębiorstwa, natomiast wpływy ze sprzedaży praw do emisji wpływają do budżetu państwa i powinny przyspieszać naszą transformację energetyczną.
Do spadku emisji CO2 doprowadzi jednak w Polsce dopiero budowa energetyki jądrowej
‒ Niestety, po trzydziestu latach transformacji jesteśmy wysoce eksponowani na politykę klimatyczną UE, którą Polska zaakceptowała, ponieważ aż 70% energii czerpiemy z węgla ‒ mówi w rozmowie z MarketNews24 Wojciech Jakóbik, red.nacz. BiznesAlert.pl.
– Krótkoterminowo możemy rozmawiać z Komisją Europejską o takiej modyfikacji, która da nam ulgę w tempie realizacji polityki klimatycznej i większe środki finansowe na transformację. Jednak nie unikniemy długofalowych zmian, musimy przeciąć nasz „węzeł gordyjski” w polskim górnictwie – dodaje.
Czytaj także: Gaz ziemny i atom uznane za „zielone” źródła energii; KE przyjęła projekt taksonomii
Energetyka jądrowa zamiast gazu
Zastępowanie energetyki węglowej poprzez energetykę gazową powinniśmy prowadzić w ograniczonym, niezbędnym stopniu.
Po trzydziestu latach transformacji (…) aż 70% energii czerpiemy z węgla
Z tego względu, że gaz nie jest zeroemisyjny, a na dodatek przestawienie się Polski na gaz prowadzić będzie do zwiększenia zależności od importu z Rosji.
‒ Do spadku emisji CO2 doprowadzi jednak w Polsce dopiero budowa energetyki jądrowej – ocenia Wojciech Jakóbik. – Jest potrzebna także dla rozwoju OZE, ze względu na stabilizację systemu dostaw energii.