Będziemy mieli transgraniczną bankowość w Unii Europejskiej?

Będziemy mieli transgraniczną bankowość w Unii Europejskiej?
Fot. stock.adobe.com / Timon
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
„Powinniśmy iść w kierunku wspierania bardziej zintegrowanego jednolitego rynku w Unii Europejskiej, abyśmy mogli mieć transgraniczną bankowość i wydajniejsze usługi dla europejskich klientów” - mówił José Manuel Campa, przewodniczący Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego podczas konferencji Instytutu Finansów Międzynarodowych, która odbyła się w tym tygodniu.

„Mamy bardzo mocną pozycję pod względem kapitałowym, nadzoru nad płynnością, ochrony danych naszych klientów – mówiła Ana Botín, prezes hiszpańskiej Grupy Santander.

Jej zdaniem W Europie nie ma ryzyka kryzysu bankowego, mimo zawirowań związanych ze szwajcarskim bankiem Credit Suisse.

Także inni uczestnicy konferencji twierdzili, że europejskie banki są bardziej bezpieczne, silniejsze i tańsze niż amerykańskie. Mają wyższy wskaźnik płynności – około 160% – w porównaniu z 120% banków amerykańskich.

Ale ich problemem jest niższa rentowność i niższy wzrost.

Zdaniem inwestorów ryzyko związane z długiem europejskich banków jest niższe niż najlepszych banków w USA

– Największy bank w USA jest wart tyle co 9 lub 10 najlepszych banków europejskich z powodu słabszego wzrostu od czasu kryzysu finansowego w 2008 roku i mniejszej rentowności – mówiła Ana Botín.

Dodała jednak, że czołowe europejskie banki mają lepsze poziomy swapów ryzyka kredytowego, które są instrumentem ubezpieczenia obligatariuszy firmy przed niewypłacalnością. To oznacza, że ​​inwestorzy uważają, że ryzyko związane z długiem europejskich banków jest niższe niż w najlepszych bankach w USA.

Według szefowej grupy Santander europejskie banki potrzebują nowych przepisów dotyczących sekurytyzacji, które umożliwiłyby tworzenie zbywalnych papierów wartościowych bazujących na aktywach. Botin zauważyła, że rynek sekurytyzacji w Europie stanowi 6% rynku amerykańskiego.

W UE jest potrzebna transgraniczna bankowość

José Manuel Campa, przewodniczący Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego, mówił o niskich wycenach rynkowych europejskich banków, które jego zdaniem  poprawiają się dzięki wyższym stopom procentowym, a tym samym wyższym  zyskom. Według Campy, jakakolwiek dalsza konsolidacja w bankowości europejskiej musi polegać na tworzeniu lepszych banków.

„Powinniśmy iść w kierunku wspierania bardziej zintegrowanego jednolitego rynku w Unii Europejskiej, abyśmy mogli mieć transgraniczną bankowość i wydajniejsze usługi dla europejskich klientów”.

Campa podkreślił, że Unia Europejska w 2014 roku wprowadziła zbiór przepisów dotyczących banków, czyli unię bankową w celu wzmocnienia banków i stworzenia wspólnego systemu gwarantowania depozytów i innych obszarów. Trwają również rozmowy w sprawie unii rynków kapitałowych.

Aby unia bankowa stała się rzeczywistością konieczne jest utworzenie wspólnego unijnego funduszu ubezpieczenia depozytów, na co jednak nie ma zgody kilku krajów.

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl