Będą nowe sposoby finansowania budownictwa mieszkaniowego
Nadal mamy podstawy, żeby być optymistami, jeśli chodzi o budownictwo mieszkaniowe w Polsce. Zdaniem gościa portalu AleBank.pl, główną przyczyną optymizmu jest wciąż znaczący popyt. – Dobra sytuacja popytowa może pozwolić też na pewną dywersyfikację sposobów finansowania mieszkalnictwa. Ważna jest tu rola podmiotów samorządowych – dodaje Buczek.
Budownictwo komunalne
Jego zdaniem w Polsce samorządy mają się dobrze i tak będzie też w przyszłości. Znaczącym elementem finansowania powinno być budownictwo komunalne, przede wszystkim budownictwo na wynajem. Miasta mają różne możliwości zdobywania środków. -Być może nowy mechanizm REIT-owski ( fundusze inwestujące w nieruchomości) ograniczony wyłącznie do mieszkalnictwa, będzie znaczącym źródłem – wskazuje architekt.
Zrezygnować z dojścia do własności?
Grzegorz Buczek uważa, że opcja dojścia do własności w ramach programu Mieszkanie Plus nie jest dobrym rozwiązaniem. To wiąże się z zasadniczą potrzebą mobilności ze względu na potrzeby rynku pracy. Jest to także jedna z barier budownictwa mieszkaniowego. – Czasami prowłaścicielski model mieszkania, nie sprzyja dynamice gospodarczej, która wymaga pewnej mobilności na rynku pracy – dodaje ekspert.
Finansowanie budownictwa nie tylko z UE
Coraz bardziej widać faktyczne potrzeby gospodarki, które wymuszają, nawet jeśli jest to politycznie trudne, stosowanie nowych narzędzi. – O partnerstwie publiczno-prywatnym, o finansowaniu REIT-owskim mówi się od lat i teraz, kiedy zaczynają się zmniejszać strumienie finansowania z Unii Europejskiej, kiedy zaczynamy mówić o ogólnej dekoniunkturze, wraca się do tych pomysłów finansowania prywatnego, półprywatnego, czy w formule partnerstwa. – Tu widzę możliwość i stąd mój optymizm – dodaje ekspert.