Będą emerytury rolnicze bez konieczności przekazywania gospodarstw i dopłaty do nawozów?
„Oprócz VAT-u, który obniżamy do 0% od 1 lutego na nawozy – to jest już istotny ruch – to jeszcze premier Mateusz Morawiecki wystąpił do Komisji Europejskiej o możliwość dopłat do nawozów dla rolników, Na to musi zgodzić się Komisja Europejska, bo gdybyśmy takie opłaty wprowadzili samowolnie, to byłaby niedozwolona pomoc publiczna i groziłyby zwroty” – powiedział Kowalczyk w radiowej Trójce.
Podkreślił, że ceny nawozu są bardzo zależne od cen gazu, a w nawozach azotowych 60% ceny nawozu stanowi cena gazu, używanego przy produkcji.
Tarcza antyinflacyjna
Wicepremier poinformował też, że polski rząd obecnie jest w trakcie zatwierdzania – wprowadzonych przyjętą wczoraj przez Sejm ustawą – niższych stawek VAT w Komisji Europejskiej. Nowelizacja ustawy VAT-owskiej zakłada obniżenie o 0% stawek VAT na żywność i gaz oraz do 8% na paliwa w okresie od 1 lutego do 31 lipca. Jednocześnie przedłużone ma zostać do 31 lipca obowiązywanie niższej stawki na energię elektryczną i cieplną.
„W tej chwili trwają rozmowy ws. obniżek VAT. […] Jesteśmy w trakcie zatwierdzania tych stawek” – powiedział Kowalczyk.
Pytany, czy rozwiązania proponowane w nowelizacji zostały przyjęte bez akceptacji KE, powiedział: „Czas jest tak napięty, że każdy miesiąc jest ważny przy walce z inflacją, wiec myślę, że Polacy nie mają nic przeciwko, że jesteśmy tak aktywni”.
Emerytury rolnicze bez konieczności przekazywania gospodarstwa rolnego prawdopodobnie w lipcu
Wicepremier zapowiedział też, że najprawdopodobniej w lipcu zostaną wprowadzone emerytury rolnicze bez konieczności przekazywania gospodarstwa rolnego. Wkrótce mają zacząć się konsultacje w tej sprawie.
„Ustawa jest już w ministerstwie opracowana, rozpoczynamy konsultacje wewnętrzne na kilka dni, później zewnętrzne. Na pewno trafi w I kw. do Sejmu i jak mam nadzieję, że jak system informatyczny KRUS zdołamy przebudować do nowego systemu emerytalnego, to szacuję że powinno to od półrocza, od lipca właściwie wejść już w życie to rozwiązanie, które pozwoli rolnikom pobierać emerytury, jeżeli osiągną wiek emerytalny bez konieczności przekazywania gospodarstw, bez konieczności zaprzestania pracy na roli” – podkreślił.
Poinformował, że niektóre z pozostałych zapowiedzi Polskiego Ładu dla rolników są już realizowane, m.in. wsparcie przetwórstwa i walka z suszą. Dzisiaj – jak podkreślił – mają zostać ogłoszone informacje na temat systemu dopłat bezpośrednich, wprowadzenia uzupełniającej płatności obszarowej, która ma dać już w tym roku średnią europejską dla gospodarstw do 30 ha, a od przyszłego roku średnią europejską dla gospodarstw do 50 ha.
Wczoraj Sejm przyjął nowelizację ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego ws. przyznania płatności uzupełniających dla rolników na lata 2022-2023. Zakłada ona dopłaty w łącznej wysokości 200 mln zł w tym roku i taką samą kwotę w roku przyszłym.