Będą dopłaty do całości odsetek z tytułu kredytu dla niektórych branż dotkniętych pandemią

Będą dopłaty do całości odsetek z tytułu kredytu dla niektórych branż dotkniętych pandemią
Fot. stock.adobe.com/1599685sv
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowało projekt ustawy zakładającej wprowadzenie dopłat do całości odsetek z tytułu kredytu dla niektórych branż dotkniętych przez pandemię - podano w ocenie skutków regulacji (OSR) projektu.

Rekomenduje się wprowadzenie dopłat do całości odsetek należnych bankowi z tytułu kredytu udzielonego przedsiębiorcom szczególnie dotkniętym COVID-19.

Minister w drodze rozporządzenia określi rodzaje działalności sklasyfikowanych według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), stanowiących działalność gospodarczą szczególnie dotkniętą skutkami COVID-19.

Które branże znajdą się na liście?

„Zakłada się, że na liście znajdą się m.in. rodzaje działalności związane z transportem, turystyką, gastronomią, hotelarstwem, kulturą, rozrywką, sprzedażą odzieży lub na targowiskach. Przedsiębiorcy wykonujący te rodzaje działalności będą mogli ubiegać się o udzielenie kredytów ze 100-proc. dopłatą do oprocentowania” – napisano.

Dopłaty w proponowanej wysokości będą stosowane do kredytów udzielonych na podstawie umów zawartych od dnia następującego po dniu wejścia w życie ustawy, a także do kredytów udzielonych przed dniem wejścia w życie ustawy, jeżeli umowy te zostaną dostosowane do warunków określonych w ustawie.

Czytaj także: Rząd wydłuży do 30 czerwca termin zawierania umów kredytowych z dopłatami dla firm w trudnej sytuacji >>>

W OSR podano, że w latach 2020-2024 maksymalny limit wydatków z budżetu państwa będących skutkiem finansowym ustawy wyniesie 567,6 mln zł.

„Wskazane kwoty wydatków oszacowano w oparciu o dotychczasową akcję kredytową banków oraz prognozy dopłat, przy założeniu, że w miarę wychodzenia polskiej gospodarki spod wpływu pandemii, w roku 2021 odnotujemy wzmożoną akcję kredytową” – napisano. 

Źródło: PAP BIZNES