Bardzo dobry pierwszy kwartał w Specjalnych Strefach Ekonomicznych zarządzanych przez ARP S.A.

Bardzo dobry pierwszy kwartał w Specjalnych Strefach Ekonomicznych zarządzanych przez ARP S.A.
Fot. stock.adobe.com / BillionPhotos.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W pierwszym kwartale 2021 roku firmy w specjalnych strefach ekonomicznych zarządzanych przez ARP S.A. zadeklarowały inwestycje o wartości 504,6 mln zł. To prawie 2,5-krotnie więcej niż w tym samym kwartale ubiegłego roku. Zadeklarowana liczba nowych miejsc pracy wyniosła 311 czyli 3,5-krotnie więcej niż rok temu ‒ czytamy w komunikacie Spółki.

‒ Cały czas stopniowo powiększamy wachlarz usług świadczonych na rzecz inwestorów w specjalnych strefach ekonomicznych o specjalistyczne wsparcie techniczne, kadrowe czy prawne. W uwarunkowaniach społeczno-gospodarczych lat ‘90 najważniejsze było przyciąganie takich inwestorów, którzy zapewniali utrzymanie miejsc pracy i zakładów pracy.

Obecnie duży nacisk kładziemy na jakość inwestycji. Najważniejsze są: innowacyjność, przemysł 4.0, robotyzacja, kształcenie kadr. Bardzo chętnie widzimy w strefach małe i średnie przedsiębiorstwa, które często prowadzą innowacyjne projekty.

To dzięki wdrożeniu instrumentów skutecznej współpracy między inwestorami, administracją lokalną oraz zarządcą osiągamy dziś tak dobre wyniki w naszych strefach: „Euro-Park Wisłosan” w Tarnobrzegu, „Euro-Park Mielec” w Mielcu oraz podstrefie „Euro-Park Kobierzyce” pod Wrocławiem.

Nacisk kładziemy na jakość inwestycji. Najważniejsze są: innowacyjność, przemysł 4.0, robotyzacja, kształcenie kadr

Zadeklarowane nakłady inwestycyjne w pierwszym kwartale 2021 roku łącznie wyniosły 504,6 mln zł, co stanowi 237 proc. wzrostu w stosunku do analogicznego okresu w 2020 roku. Równocześnie cały czas rozszerzamy ofertę o kolejne tereny przygotowane pod nowe inwestycje – mówi Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Czytaj także: III Forum Wizja Rozwoju: rola specjalnych stref ekonomicznych w rzeczywistości „postcovidowej” będzie rosła

Specjalna Strefa Ekonomiczna „Euro-Park Mielec”

Wydano 11 decyzji o wsparciu przedsiębiorcom na rozwój działalności ‒ aż 8 z nich otrzymali nowi inwestorzy, którzy do tej pory nie realizowali projektów w strefie. Deklarowane do poniesienia nakłady inwestycyjne to 365,6 mln zł, nowe miejsc pracy – 166. Natomiast 736 miejsc pracy zostanie utrzymanych.

Menedżerowie zamierzają pozyskiwać kolejne projekty, z naciskiem na branże priorytetowe tj.: lotnictwo, motoryzacja, szeroko rozumiana branża IT, przetwórstwo tworzyw sztucznych czy projekty badawczo-rozwojowe

‒ Świadczy to o tym, że docieramy do coraz szerszego grona przedsiębiorców z informacją o programie Polska Strefa Inwestycji. To dobry prognostyk przed kolejnymi miesiącami tego roku.

Ponadto oddana pod koniec ubiegłego roku hala produkcyjno-magazynowa w Zaczerniu koło Rzeszowa jest w fazie komercjalizacji. Jesteśmy w przededniu podpisania porozumienia z przyszłym użytkownikiem obiektu – informuje Waldemar Barnaś, dyrektor Oddziału ARP S.A. w Mielcu.

Menedżerowie strefy zamierzają w głównej mierze pozyskiwać kolejne projekty, z naciskiem na branże priorytetowe tj.: lotnictwo, motoryzacja, szeroko rozumiana branża IT, przetwórstwo tworzyw sztucznych czy projekty badawczo-rozwojowe.

W strefie pojawiła się ostatnio spółka z branży IT Talkin Things. Przedsiębiorca, tworzy i dostarcza rozwiązania z obszaru IoT (Internet of Things) m.in. dla branży FMCG i farmaceutycznej. Inwestor planuje utworzyć zakład produkcyjny wraz z. Przedsiębiorca deklaruje poniesienie nakładów inwestycyjnych na poziomie ponad 60 mln zł i utworzenie co najmniej 10 nowych miejsc pracy.

Szacowany na kwotę 80 mln zł projekt uruchamia Knorr-Bremse Systemy Pojazdów Szynowych Sp. z o.o. Pozwoli na zatrudnienie 80 nowych pracowników. Głównym przedmiotem działalności spółki jest produkcja systemów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, produkcja wiatraków do urządzeń klimatyzacyjnych oraz usługi serwisowe systemów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji taboru szynowego. Planowana inwestycja wiąże się ze stworzeniem zakładu produkcyjnego i centrum serwisowego na terenie obszaru w Rzeszowie.

Czytaj także: Polskie specjalne strefy ekonomiczne wśród najlepszych na świecie

Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Euro-Park Wisłosan”

Wydano 8 decyzji o wsparciu przy 139 mln zł deklarowanych nakładów. Przybędzie 145 nowych miejsc pracy, przy 1149 utrzymanych miejscach pracy. Należy w tym miejscu odnotować, że TSSE podwoiła liczbę wydanych decyzji w porównaniu do I kwartału 2020 roku, zaś kwota deklarowanych nakładów inwestycyjnych jest kilkukrotnie wyższa.

‒ Wśród tegorocznych projektów do miana najciekawszych należy z pewnością inwestycja w park maszynowy pozwalający na produkcję komponentów do samochodów elektrycznych oraz inwestycja czołowego producenta mebli tapicerowanych, która, z uwagi na plany w zatrudnieniu zmieni rynek pracy na terenie miasta powiatowego polski południowo-wschodniej ‒ mówi Tomasz Miśko, Dyrektor Oddziału ARP S.A. w Tarnobrzegu.

Przybędzie 145 nowych miejsc pracy, przy 1149 utrzymanych miejscach pracy

TSSE „Euro-Park Wisłosan”w 2021 roku ma ambitne plany zarówno w zakresie pozyskiwania nowych inwestorów, jak i komercjalizacji obiektów przemysłowych.

W pierwszym kwartale tego roku Fabryka Mebli „Benix” Kaczorowscy sp. j. ‒ czołowy producent mebli tapicerowanych ‒ zadeklarowała maksymalne nakłady prawie 54 mln zł i zatrudnienie do 600 osób. Eurometal S.A. w nowym parku maszynowym uruchomi fabrykę komponentów do samochodów elektrycznych przy maksymalnych nakładach inwestycyjnych 65 mln zł.

„Euro-Park Kobierzyce” pod Wrocławiem

Do TSSE „Euro-Park Wisłosan” należy też „Euro-Park Kobierzyce” pod Wrocławiem. To na jego terenie lokuje inwestycje LG Energy Solution Wrocław Sp. z o.o. (LGESWA) – jednym z największych eksporterów akumulatorów litowo-jonowych w Europie. Od 2020 r.  LGESWA zainwestowała w zakład ulokowany na terenie „Euro-Park Kobierzyce” ok. 3,5 mld dolarów i planuje dodatkowo wydać ponad 730 mln dolarów do przyszłego roku.

Zakład LGESWA jest największą tego typu fabryką na świecie o zdolnościach produkcyjnych 70 GWh pojemności baterii rocznie

‒ Obecnie prowadzona jest budowa już IV etapu inwestycji LGESWA, obejmująca przebudowę dawnego budynku TOSHIBA. Inwestor realizuje budowę dwóch dużych, 3-poziomowych hal produkcyjnych z infrastrukturą towarzyszącą, na których budowę uzyskał już pozwolenie na budowę – informuje Przemysław Strzelec, p.o. dyrektora Oddziału we Wrocławiu.

Już w tej chwili zakład LGESWA jest największą tego typu fabryką na świecie o zdolnościach produkcyjnych 70 GWh pojemności baterii rocznie (dla porównania TESLA Gigafactory w Nevadzie produkuję 20 GWh), zaspokajającą ponad 60% europejskiego rynku i dostarczającej ogniwa lub moduły do wszystkich marek produkowanych w Europie.

Docelowo w 2023 r. zakład osiągnie zdolności produkcyjne na poziomie 100 GWh rocznie, a inwestycja zajmie ponad 100 ha gruntów i pow. użytkowa budynków przekroczy 700 000 metrów kwadratowych. Zatrudnienie w samej fabryce sięgnie 10 tys. osób, z czego większość, z uwagi na zautomatyzowanie produkcji stanowić będą wysoko wykwalifikowani inżynierowie. Planowany termin zakończenia IV etapu inwestycji LGESWA realizowanej na terenie „Euro-Park Kobierzyce” to marzec 2023 roku.

Czytaj także: Projekt „Polska Specjalną Strefą Ekonomiczną”: będzie uproszczenie przepisów

Źródło: Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.