Bankowość spółdzielcza w Austrii: Övag. Płyniemy w jednej łodzi

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2015.04.foto.016.01.267xW Austrii bank zrzeszający banków ludowych Österreichische Volksbanken- Aktiengesellschaft AG (ÖVAG) walczy o przeżycie. Portfel trudnych kredytów banku jest szacowany na 3,8 mld euro, w tym 1,2 mld euro to ekspozycje jego rumuńskiej spółki.

Prof. UG dr hab. Eugeniusz Gostomski

Austriacki nadzór bankowy zażądał, aby współczynnik wypłacalności ÖVAG wyniósł 13,8 proc., co wymagać będzie jego dokapitalizowania, lecz rząd nie chce po raz kolejny pompować w ten bank środków publicznych. ÖVAG, podobnie jak inne duże banki austriackie, musiał nieraz już korzystać z pomocy państwa. Rząd austriacki nabył od niego papiery udziałowe o wartości 1 mld euro, udzielając gwarancji na emisję papierów wartościowych na kwotę 3 mld euro. Działania te pozwoliły mu zachować płynność. W 2010 r. ÖVAG wypracował nieduży zysk, ale już w 2011 r. ponownie odnotował olbrzymią stratę – blisko 900 mln euro, a 2013 r. zamknął ujemnym wynikiem na poziomie ok. 200 mln euro.

Kryzys uderzył rykoszetem

ÖVAG jako bank krajowy zrzeszał wszystkie austriackie banki ludowe, a od września 2014 r. tworzy wraz z nimi zrzeszenie zintegrowane (System Ochrony Instytucjonalnej – IPS). Sam bank istnieje na rynku od 1922 r., w 1974 r. został przekształcony w spółkę akcyjną – Österreichische Volksbank AG, pod obecną nazwą funkcjonuje od 2007 r. W okresie przed wybuchem światowego kryzysu w 2008 r. wraz z licznymi spółkami zależnymi był czwartym pod względem wielkości aktywów koncernem finansowym w Austrii. Pełnił funkcje typowe dla banku zrzeszającego, pomagał lokalnym bankom ludowym w zarządzaniu płynnością, wspólne z nimi udzielał kredytów konsorcjalnych, prowadził krajowe i zagraniczne rozliczenia pieniężne, pozyskiwał kapitał, ale też prowadził na własny rachunek poprzez swoje spółki zakrojoną na dużą skalę działalność w zakresie bankowości detalicznej, korporacyjnej i inwestycyjnej w kraju i na rynkach zagranicznych.

W 1991 r. ÖVAG jako jeden z pierwszych banków zachodnioeuropejskich rozpoczął działalność w Europie Środkowo-Wschodniej, tworząc córkę bankową w Słowacji. Następnie poprzez Volksbank International AG wszedł także na rynek bankowy Czech, Węgier, Ukrainy, Słowenii, Chorwacji, Rumunii, Bośni-Hercegowiny i Serbii, a ponadto kontrolował spółkę Volksbank Malta Ltd. Łącznie za granicą posiadał 600 placówek, zatrudniając w nich 6,8 tys. osób. Jako koncern realizował operacje finansowe w pięciu strategicznych obszarach: przedsiębiorstwa, gminy, bankowość detaliczna, finansowanie nieruchomości i rynki finansowe.

Od 2008 r. w zwią...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI