Bankowość mobilna według Meritum Bank

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

meritum.bank.01.400x277Meritum Bank próbuje na nowo zdefiniować bankowość mobilną, traktując ją jako nowy, zupełnie niezależny kanał dostępu do usług bankowych, a nie jedynie kolejny kanał dostępu do bankowości internetowej. 27 marca w serwisach Google Play oraz App Store pojawiła się aplikacja, która stanowi pełnowartościowy serwis transakcyjny, a dodatkowo umożliwia założenie konta osobistego lub firmowego wyłącznie za pośrednictwem aplikacji.

Przy budowie systemu przyjęliśmy założenie, że ma to być rozwiązanie kompletne i może zastąpić serwis internetowy, bez względu na to, czy korzysta z niej klient indywidualny czy firma – mówi Małgorzata Adamczyk, dyrektor bankowości internetowej w Meritum Banku. – Postawiliśmy na pełne wykorzystanie możliwości, jakie dają urządzenia mobilne, które w połączeniu z nowoczesnymi technologiami pozwalają przełamywać kolejne bariery i znacząco rozszerzyć zakres usług oferowanych przez telefon komórkowy czy tablet.
Wykorzystanie aplikacji ma w pełni zastąpić konieczność używania komputera do obsługi konta za pośrednictwem serwisu www, jak również eliminuje konieczność wizyty w oddziale banku w przypadku załatwiania spraw związanych z rachunkiem, kartami płatniczymi czy lokatami.

Projektując wygląd aplikacji Meritum Bank położył nacisk na szybki dostęp do najważniejszych informacji i najczęściej używanych funkcji oraz prostą i intuicyjną nawigację.

Jak wynika z badań, użytkownicy bankowości mobilnej najczęściej korzystają z funkcji sprawdzenia salda, historii oraz dokonują przelewów – podkreśla Marcin Kusznier, project manager odpowiedzialny za projekt bankowości mobilnej Meritum Banku. – Dlatego w naszej aplikacji mobilnej funkcje te dostępne są już z poziomu pierwszego ekranu. Dostęp do wszystkich pozostałych możliwości zapewnia wygodne, wysuwane menu oraz widgety, za pomocą których użytkownik może sprawnie poruszać się po aplikacji.

140331.meritum.02.400x

Aplikacja umożliwia pełny dostęp do rachunku, w tym sprawne przełączanie się między profilem firmowym i osobistym. Oprócz przelewów można również zakupić i sprzedać waluty w ramach rachunków walutowych e-Kantor, a także założyć lub zerwać lokatę. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość szybkiego założenia konta osobistego lub firmowego. W pełni mobilnie, bez konieczności kontaktowania się z pracownikiem banku, bez biurokracji. Cały proces to zaledwie trzy kroki, które powinny zająć nie więcej niż 15 minut. Swoją tożsamość klient potwierdza e-przelewem wykonywanym z innego banku.

140331.meritum.01.400x

W tym procesie – ale nie tylko – aplikacja wykorzystuje technologię OCR. Na przykład zamiast mozolnie wypełniać dane z dowodu osobistego wystarczy go… sfotografować. System odczyta niezbędne informacje i automatycznie wstawi je w odpowiednie rubryki. Podobnie jest w przypadku płacenia faktur. Wystarczy ją sfotografować i jeśli jest przygotowana na zestandaryzowanym formularzu aplikacja zadba o wypełnienie wszystkich danych do przelewu. Inną z ciekawostek jest geolokalizacja, która zapisuje historię transakcji obrazując je na mapie. Aplikacja pozwala także na pracę w trybie off-line, tzn. w momentach zaniku sieci, na przykład podczas podróży. Po ponownym „wejściu w zasięg” aplikacja kontynuuje operacje nie wylogowując użytkownika.

140331.meritum.03.400x

Bank zamierza rozwijać aplikację. W najbliższych tygodniach ma ona zostać wyposażona w komendy głosowe, które pozwolą jeszcze sprawniej uzyskiwać informacje i wykonywać operacje na rachunku, a już z końcem kwietnia realizować przelewy za pośrednictwem Facebooka oraz przelewać środki bez znajomości rachunku odbiorcy na numer telefonu komórkowego lub adres e-mail.

Według twórców aplikacji Meritum Bank Mobilny to pierwsza aplikacja w Polsce umożliwiająca korzystanie z usług bankowych w pełni mobilnie. Na dzisiaj jest ona dostępna dla urządzeń z systemem operacyjnym Android (wersja 2.3 i wyższe) lub iOS (wersja 5 i wyższe). Marcin Kusznier przyznaje jednak, że nie jest to założenie docelowe, ponieważ w ostatnich miesiącach dość intensywnie rozwija się system Windows Phone i być może wkrótce aplikacja zostanie przygotowana również na tę platformę.