Bankowość mobilna: Płatności@wygoda.pl

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2015.04.foto.032.a.400xKrajowa Izba Rozliczeniowa poinformowała, że wkrótce umożliwi realizację płatności mobilnych pomiędzy osobami fizycznymi (P2P, ang. person to person) za pośrednictwem szybkich przelewów systemu Express Elixir. System płatności mobilnych P2P będzie elementem systemu BLIK, uruchomionego w lutym br. przez spółkę Polski Standard Płatności. KIR odpowiada za infrastrukturę teleinformatyczną tego systemu.

Płatność będzie można zlecić na numer telefonu, który – oparty na tzw. bazie aliasów – zostanie zamieniony na odpowiadający mu numer rachunku bankowego (NRB) odbiorcy i następnie przetworzony w systemie Express Elixir. Podobne usługi działają już w Europie, a ich potencjał jest oceniany na 1 bln dolarów. W Wielkiej Brytanii, wartość tych operacji w 2014 r. wyniosła 1,2 mld funtów i była dwukrotnie wyższa niż rok wcześniej.

Mamo, wyślij kasę na smartfon!

Przypomnijmy, sześć banków: Alior, Millennium, BZ WBK, ING BSK, mBank i PKO BP w 2013 r. zawarło porozumienie z KIR S.A. w sprawie budowy jednolitego standardu płatności. Na mocy tej umowy została powołana spółka Polski Standard Płatności (PSP) do zarządzania systemem, autoryzacją oraz rozliczaniem płatności mobilnych w terminalach, w bankomatach i w internecie. KIR ma realizować obsługę przepływów finansowych, rozrachunek odbywa się z wykorzystaniem systemu Elixir, zaś obsługa płatności mobilnych typu P2P będzie prowadzona poprzez płatności natychmiastowe Express Elixir z wykorzystaniem utrzymywanej przez PSP bazy aliasów pozwalającej na identyfikację numeru NRB przelewu opartego np. na numerze telefonu. KIR zapewni infrastrukturę teleinformatyczną niezbędną do realizacji przedsięwzięcia oraz dostosuje system OGNIVO do obsługi reklamacji związanych z systemem płatności mobilnych. Co ważne, nowy standard jest otwarty dla innych uczestników rynku, czyli na tych samych warunkach będą mogły z niego korzystać wszystkie zainteresowane banki i firmy polskiego rynku finansowego.

Jak zakłada KIR, główne zalety płatności P2P – bezpieczeństwo i wygoda – mają przekonać do rezygnacji z gotówki również nieubankowionych. Dobrym przykładem sukcesu tej formy płatności jest Kenia, gdzie odsetek osób posiadających rachunek bankowy jest znikomy, lecz z transakcji za pomocą telefonu poprzez aplikację M-Pesa korzysta 15 mln użytkowników. Schemat działania usługi jest prosty – zarejestrowani klienci mogą dokonywać wpłat, pobierać gotówkę w bankomatach oraz przesyłać ją innemu posiadaczowi telefonu bez konieczności dostępu do internetu.

Beneficjentami systemu mogą być zarówno konsumenci, jak i banki. – Rynek płatności natychmiastowych ma duży potencjał wzrostu, szczególnie w zakresie płatności P2P, a w sytuacji rosnącej presji regulacyjnej i niskich stóp procentowych banki powinny poszukiwać możliwości zwiększenia przychodów transakcyjnych – mówi Michał Szymański, wiceprezes KIR S.A.. – Coraz więcej uwagi poświęca się też rozwojowi płatności natychmiastowych w ramach całej Unii, szczególnie w strefie euro, gdzie takich rozwiązań obecnie jeszcze nie ma. Zgodnie z rekomendacją Euro Retail Payments Board, organu działającego pod przewodnictwem Europejskiego Banku Centralnego, zarówno upowszechnienie szybkich przelewów, jak i mobilnych przekazów P2P w euro, to obecnie priorytety z punktu widzenia rozwoju płatności detalicznych w Europie.

KIR rozliczy nasze karty

KIR poinformował również, że otrzymał zgodę NBP na prowadzenie krajowego systemu rozliczeń płatności kartowych – SPK. Wdrażany przez KIR system będzie przetwarzał transakcje w punktach usługowo-handlowych, bankomatach oraz innych urządzeniach, obsługiwanych przez agentów rozliczeniowych działających na rynku lokalnym. KIR rozliczy płatności kartowe oraz udostępni wsparcie techniczne, niezbędne do obsługi transakcji.

KARTA, KTÓRA PŁACI W RATACH

Visa udostępnia kartę ratalną, która dzięki technologii mikroprocesorowej EMV już w trakcie dokonywania płatności w terminalu pozwala użytkownikowi określić liczbę rat, na które chce rozłożyć płatność za zakupy we wszystkich sklepach. Pierwszym wydawcą nowej karty w Polsce i drugim w Europie jest eurobank. Karta ratalna Visa Gold Select rewolucjonizuje proces płatności ratalnych poprzez ograniczenie formalności do minimum, szybkość i prostotę.

Dotychczas chęć skorzystania z planu ratalnego wymagała kontaktu z bankiem lub logowania do serwisu internetowego – o ile dany bank udostępniał taką możliwość – w celu wskazania, które płatności mają zostać rozłożone na raty, a w niektórych przypadkach było to możliwe tylko dla kart danego banku w wybranej sieci. Teraz użytkownik kredytowej karty ratalnej Visa może samodzielnie zdecydować podczas dokonywania płatności, czy dana transakcja ma zostać potraktowana jak „zwykła” transakcja kartą kredytową, czy też rozłożona na wybraną przez niego ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI