Bankowość i Finanse. Technologie: Apetyt na technologie

Bankowość i Finanse.  Technologie: Apetyt na technologie
Fot. Pixel-Shot /stock.adobe.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Poziom automatyzacji procesów produkcyjnych czy logistycznych w wielu polskich przedsiębiorstwach jest bardzo zaawansowany. Firmy kupują nie tylko nowe maszyny i roboty, ale rozwijają też oprogramowanie. Bez wdrożonego systemu klasy ERP nie można już myśleć o innych technologiach.

Przypomnijmy, że system ERP (z ang. enterprise resource planning) – to oprogramowanie do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem, które obejmuje wszelkie obszary firmowego zaplecza, takie jak sprzedaż, finanse, księgowość, kadry i place. Jego najważniejszym wyróżnikiem jest praca na jednej bazie danych. To oznacza, że informacje wprowadzone w jednym obszarze systemu, np. w handlu, są natychmiast widoczne przez innych użytkowników, np. w produkcji czy księgowości.

Polskie firmy mają duży apetyt na technologie. Poziom automatyzacji procesów produkcyjnych czy logistycznych w wielu w z nich jest bardzo zaawansowany i, choć nie mamy jeszcze nad Wisłą autonomicznych fabryk, to bez wątpienia inwestycje w roboty, automatyzację produkcji wyraźnie przyspieszyły. Co ważne, rodzimy biznes kupuje nie tylko nowe maszyny i roboty, ale też rozwija oprogramowanie. – Bez wdrożonego systemu klasy ERP nie można myśleć o innych technologiach. Doskonale widać to w statystykach nasycenia systemem i klasy ERP. W segmencie średnich firm korzysta z nich już ponad połowa przedsiębiorców. W kilku ostatnich latach liczba ta podwoiła się – mówi Stanisław Drosio, dyrektor Pionu S&S w BPSC.

Firmy nie tylko wdrażają ERP, ale też coraz częściej wymieniają go na rozwiązania wyższego rzędu. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, 40% instytucji, które mają system ERP, decyduje się na jego wymianę lub rozwój.

Z raportu GUS: „...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na bank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI

Źródło: Miesięcznik Finansowy BANK