Bankowość i Finanse | Loża Komentatorów | Jak nowoczesne technologie pomagają bankom spółdzielczym stawać się bardziej konkurencyjnymi?
Krzysztof Kokot
wiceprezes zarządu Banku Polskiej Spółdzielczości SA:
Współczesny klient indywidualny jest zdecydowanie bardziej cyfrowy, zaawansowany technologicznie niż jeszcze kilka lat temu. Na rynek finansowy wchodzą nowe rozwiązania, rośnie konkurencja ze strony dużych graczy bankowych i fintechów. Dlatego banki spółdzielcze stawiają na nowoczesne technologie – i to zarówno w obszarze produktowym, jak i back office, rozliczeń, a nawet przepływu informacji wewnątrz zrzeszenia. Każdy z tych elementów ma wpływ na konkurencyjność.
Wszystkie cyfrowe rozwiązania finansowe, z których najczęściej korzystają klienci, są w ofercie banków spółdzielczych Zrzeszenia BPS. Przykładami mogą być płatności mobilne – Visa Mobile, Xiaomi Pay, jak też duży projekt – platforma eWnioski, umożliwiająca klientom banków spółdzielczych zakładanie konta osobistego i wnioskowanie o kredyt gotówkowy z ubezpieczeniem całkowicie online, bez konieczności wizyty w oddziale. W większości banków spółdzielczych klient może znaleźć te same produkty, co w bankach komercyjnych. A dodatkowo – atutem jest bliskość placówki, elastyczne podejście, relacje.
Mając jednak na uwadze, że w obecnych czasach nawet nowoczesna oferta szybko się starzeje, zawarliśmy nową umowę zrzeszenia, tak by usprawnić wdrażanie oraz aktualizację najnowocześniejszych rozwiązań dla klientów zrzeszonych banków spółdzielczych i Banku BPS.
Błażej Mika
wiceprezes SGB-Banku SA odpowiedzialny za pion IT:
Można wskazać kilka aspektów: kompetencje ludzi, optymalizacja architektury (low code, SOA, platformy), budowanie ustandaryzowanych procesów i usług, sprostanie wymaganiom regulacji, wykorzystanie AI, koszty IT i oczywiście cyberbezpieczeństwo. System antyfraudowy (FDS) to skuteczne i elastyczne narzędzie w walce z próbami wyłudzeń i kradzieżami środków z cudzych kont. Z kolei usługa AML w SGB składa się z narzędzi, usług i technologii wspierającej banki w przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Bazuje na technologii i wsparciu, które otrzymają banki spółdzielcze Zrzeszenia SGB ze strony SGB-Banku, poczynając od parametryzacji i konfiguracji platformy technicznej, poprzez dostarczanie wzorcowych regulacji i zarządzanie użytkownikami, wdrażanie procesów, a kończąc na szkoleniach.
Ważnym aspektem jest sprawozdawczość. Docelowe wykorzystanie infrastruktury technologicznej i rozwiązań chmurowych do analizy i przetwarzania danych pozwala centralizować procesy i obniżać pracochłonność zadań w bankach spółdzielczych.
Sztuczna inteligencja budzi wiele pytań i obaw, jednak może być ona wykorzystywana do poprawy skuteczności i efektywności działania banków, w tym analizy danych i ryzyka kredytowego, obsługi klienta, wykrywania oszustw i automatyzacji procesów. Niezależenie od rodzaju technologii, każde z jej zastosowań powinno mieć na celu spełnienie potrzeb klienta i bliską współpracę z biznesem.
Grzegorz Głowacki
członek zarządu ds. informatyki i innowacji, Bank Spółdzielczy w Brodnicy:
Nowoczesne technologie, jak chmura, sztuczna inteligencja, blockchain czy cyfrowe narzędzia do zarządzania ryzykiem mogą być sprzymierzeńcem banków spółdzielczych, stymulując wzrost ich konkurencyjności. Wykorzystanie zaawansowanych technologii analizy danych pozwala zrozumieć potrzeby klientów, oferować bardziej spersonalizowane produkty i usługi, ale też wykrywać potencjalne zagrożenia.
Współczesne aplikacje mobilne nie tylko zapewniają klientom dostęp do kont i usług finansowych za pośrednictwem smartfonu, ale pozwalają na wykonywanie szerokiej gamy czynności, nie tylko finansowych, bez kontaktu bezpośredniego z bankiem. To absolutne must have dzisiejszej bankowości istotnie determinuje pozyskiwanie nowych i utrzymanie dotychczasowych klientów.
Znaczący wpływ na podniesienie konkurencyjności BS-ów mają zaawansowane technologie automatyzacji, jak robotyka procesowa (RPA) czy przechowywanie danych i aplikacji w chmurze. Przyspieszają one wiele procesów, m.in. weryfikację dokumentów czy przetwarzanie wniosków kredytowych, zapewniając poprawę wydajności, szybszą reakcję na potrzeby klientów oraz wyższy poziom bezpieczeństwa przy redukcji kosztów utrzymania infrastruktury. Dzięki nawiązywaniu współpracy z innymi instytucjami finansowymi i fintechami banki spółdzielcze będą mogły zaoferować klientom bardziej innowacyjne produkty i usługi. Rozwój technologiczny niesie za sobą także poważne zagrożenia i wyzwania, związane z cyberprzestępczością. Dlatego wdrażanie innowacji musi iść w parze z inwestycjami w zaawansowane rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa.
Karolina Żurowska
prezes zarządu Kaszubskiego Banku Spółdzielczego:
Dzisiejsza bankowość bazuje na rozwoju usług finansowych oraz wprowadzaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych i ofertowych. Na funkcjonowanie banków spółdzielczych wpływają też zachowania konsumentów. Stale muszą zatem rozwijać systemy zarządzające, informatyczne oraz poszerzać ofertę produktową.
W dobie cyfryzacji klienci muszą mieć dostęp do bankowości internetowej. Dzięki temu bank może być z nimi bez względu na porę dnia czy miejsce. Bardzo popularne stały się usługi BLIK, przelewy na telefon, płatności telefonem i zegarkiem. portfele cyfrowe, Portfel Google, Apple Pay, Garmin Pay, Xiaomi Pay, Fitbit Pay. Wdrożenie takich usług zapewniło klientom większy komfort przy dokonywaniu płatności zbliżeniowych czy autoryzacji transakcji. Obserwując pokolenie Z, osoby urodzone w technologii, świecie wirtualnym i żyjące na co dzień z technologicznymi gadżetami, obawiam się, że to może nie wystarczyć. Trzeba nauczyć się rozumieć ich potrzeby i robić wszystko, by chcieli z nami bankować.
Istotnym elementem jest wprowadzanie bankomatów recyklingowych, usprawniających obieg gotówki. Postęp technologiczny w usługach bankowych daje nowe możliwości rozwiązywania kluczowych problemów. Mocno stawiamy na stabilność i bezpieczeństwo, dlatego wszystkie nasze działania są dokładnie przemyślane. Szybka reakcja na dynamicznie zmieniający się rynek usług finansowych, skutecznie przyczyni się do utrzymania pozycji konkurencyjnej przez banki spółdzielcze.
Dariusz Wojciechowski
prezes zarządu Łódzkiego Banku Spółdzielczego:
Dokonaliśmy znaczącego przyśpieszenia w implementacji nowoczesnych technologii w obszar biznesu i relacji z klientami. Ostatnie inwestycje bardzo poprawiły konkurencyjność i atrakcyjność naszej oferty. Mam tu na myśli przede wszystkim kanały zdalnej obsługi i udostępniania produktów finansowych.
W dzisiejszych czasach rozbudowa informatyki bankowej jest inwestycją w przyszłość. Mimo że wdrożenie nowych rozwiązań jest procesem złożonym i kosztownym, jego rozpowszechnienie wśród klientów jest koniecznością i gwarancją dalszego funkcjonowania instytucji finansowej, jaką jest bank. Jedną z ważniejszych pozycji w strategii rozwoju banków spółdzielczych jest cyfryzacja usług. Bardzo ważna jest ich dostępność, odpowiednia funkcjonalność, użyteczność i możliwość skutecznego wdrożenia w organizacji.
Oferując nowoczesne rozwiązania informatyczne, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie danych i środków naszych klientów, a inwestycja w cyberbezpieczeństwo musi być dla banków spółdzielczych priorytetem.
Przed nowoczesnymi technologiami stawiamy konkretne zadania: mają zapewniać redukcję kosztów działania oraz sprawną obsługę klienta, powinny ułatwiać wprowadzanie konkurencyjnych usług lub produktów do portfolio banku, a co za tym idzie zwiększać efektywności działania na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. I to jest w naszej ocenie najważniejsze – aby nowe technologie wspierały banki spółdzielcze w prowadzeniu biznesu.
Tomasz Jaworski
prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Kłobucku:
Na przestrzeni ostatnich lat można zaobserwować wzrost konkurencyjności banków spółdzielczych – dzieje się tak dzięki wykorzystywaniu nowatorskich rozwiązań technologicznych. Również i my realizujemy szereg projektów, które mają na celu poprawę efektywności operacyjnej, usprawnienie obsługi klienta, jak i wzmocnienie bezpieczeństwa czy zautomatyzowanie niektórych procesów.
Oferujemy naszym klientom zaawansowane technologicznie rozwiązania pozwalające na bieżące monitorowanie stanu środków finansowych, jak również bezpieczne nimi zarządzanie. Mam na myśli aplikacje mobilne służące do bieżącego i bezpiecznego dysponowania środkami finansowymi; jako jeden z pierwszych banków spółdzielczych wprowadziliśmy usługę BLIK, jak i zaawansowaną jej formę, czyli przelewy na telefon. Zainstalowaliśmy nowoczesny recykler, wraz z nim nowoczesne karty – tzn. #SMARTKARTY, pozwalające na bezpieczne wpłacanie i wypłacanie pieniędzy bezdotykowo, zlecając i akceptując operację tylko w aplikacji mobilnej.
Wprowadziliśmy też weryfikację tożsamości osoby podającej się za pracownika banku. Może ona działać w obie strony. Klient, dzwoniąc do banku, może zostać poproszony o potwierdzenie tożsamości poprzez zatwierdzenie wiadomości push w aplikacji mobilnej. Usługa ta aktualnie zaczyna raczkować w bankach komercyjnych. Wprowadzone w ostatnim czasie rozwiązania pozwalają nam nadążać za aktualnymi trendami i sprostać wymaganiom klientów.