Bankowe wyzwania: Recesja wymusza zmiany

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2009.01.foto.42.a.150xKryzys finansowy, choć jego centrum znajduje się poza obszarem zainteresowań przeciętnego klienta polskiego banku, już wywołał perturbacje w polskim systemie fi nansowym, a prawdopodobnie jego skutki będą coraz boleśniej odczuwalne w miarę rozprzestrzeniania się gospodarczej recesji. Niezależnie od wymiernych efektów tych zjawisk, większość polskich banków zapewne wprowadzi korekty do prowadzonej dotychczas polityki fi nansowej, a być może także samej strategii działania.

Jakich zatem zmian można oczekiwać w 2009 roku? Czy będą miały one znaczenie makijażowe, czy może sięgać będą w głąb strategicznych założeń długofalowej polityki poszczególnych banków? A wreszcie czy w warunkach kryzysowych mimo wszystko można zakładać poszerzenie działalności w najbliższych miesiącach?

JAN KRZYSZTOF BIELECKI

prezes Pekao SA

Najważniejszy dla całego sektora bankowego jest powrót wzajemnego zaufania, które nie jest tylko kwestią życzeniową i dlatego nie da się go uregulować w trybie administracyjnym. Musi ono wrócić w sposób naturalny, a może to nastąpić w optymistycznej wersji już po pierwszym kwartale br.

W 2009 r. niewątpliwie dojdzie do większego zróżnicowania między uczestnikami rynku, co będzie wynikało z wielkości funduszy własnych i dostępności do finansowania zewnętrznego. Wiele wskazuje na to, że to właśnie fundusze własne będą kluczem do utrzymania wzrostu w trudniejszych czasach.

Wydaje mi się również, że wszyscy bankowcy będą się starali nie przekraczać poziomu 100 proc. kredytów do depozytów, co – patrząc na ostatnie miesiące – będzie zmianą jakościową. Zróżnicuje się również popyt ze strony klientów. Bo o ile mamy do czynienia z saturacją w kredytach konsumenckich, to jeszcze dużo jest do zrobienia w przypadku kredytów hipotecznych. Tyle że będą one udzielane przede wszystkim w rodzimej walucie. Traktuję to jako kolejny krok do stabilizacji rynku i unikania nieuzasadnionych ryzyk, o czym akurat w Banku Pekao SA głośno mówiliśmy od 5 lat. Dla całej gospodarki ważne jest też utrzymanie jednocyfrowego przyrostu w udzielanych kredytach korporacyjnych.

ADAM PARFINIEWICZ

wiceprezes Lukas Banku

Będzie to dla banków rok zwarcia szeregów, wewnętrznej konsolidacji i spowolnionego wzrostu oraz dokładnego oglądania każdej złotówki, zwłaszcza tej pożyczonej klientom. Z jednej strony nadal istnieje duża możliwość rozwijania akcji kredytowej, a z drugiej duży nacisk kładzie się na ograniczanie ryzyka. Zmniejszanie ryzyka dotyczyć będzie przede wszystkim banków działających na rynku korporacyjnym, następnie na rynku hipotecznym, a w trzeciej kolejności pożyczek konsumenckich.

Jeśli chodzi o zwiększanie liczby placówek, można przewidywać, że banki będą inwestować mniej agresywnie. Spodziewam się, że nastąpi dalszy przyrost placówek partnerskich, franczyzowych, co pozwoli bankom utrzymać tempo wzrostu. I przede wszystkim od dalszego tempa rozwoju sieci będzie zależała dynamika zatrudnienia.

Banki będą przykładać coraz większą wagę do jakości obsługi klienta. Jednak przejmując wyszkolonych doradców, kusząc ich często wyższym wynagrodzeniem, w dłuższej perspektywie również odczują (podobnie jak cała branża) negatywne skutki destabilizacji rynku pracy. Innym przykładem pewnej krótkowzroczności banków jest wojna cenowa o depozyty. Granice i stopień agresywności konkurencji są z pewnością jednym z największych wyzwań, z którymi branża bę...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI