Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży, BAKCYL

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

130924.bakcyl.250xTwoje pieniądze, Pożyczaj z głową, Mądre inwestowanie, Finanse na całe życie, to tematy lekcji w ramach projektu BAKCYL, które przeprowadza grupa wolontariuszy-bankowców w gimnazjach na terenie województwa mazowieckiego. Wolontariusze podczas lekcji przekazują młodzieży podstawowe zasady dobrego zarządzania swoimi finansami.

6-7 września została przeszkolona druga grupa bankowców ubiegających się o rolę wolontariusza w projekcie BAKCYL. Grupa przeszkolonych wolontariuszy reprezentuje 11 banków: Bank Pekao SA, Bank Gospodarstwa Krajowego, Bank BGŻ SA, Bank Ochrony Środowiska SA, BRE Bank SA, Bank Spółdzielczy w Płońsku, Bank Spółdzielczy w Pruszkowie, Citi Handlowy, Polski Bank Spółdzielczy w Ciechanowie, Raiffeisen Bank SA, Warszawski Bank Spółdzielczy.

Wolontariusze w projekcie BAKCYL reprezentują cały sektor bankowy,  podpisali zobowiązania, że nie będą promować żadnych konkretnych produktów bankowych ani instytucji. Zgodnie z Kodeksem, wolontariusz w projekcie BAKCYL godnie reprezentuje sektor bankowy i społeczność BAKCYLA; Jest wzorem profesjonalizmu, rzetelności i odpowiedzialności społecznej bankowca; Z zaangażowaniem dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z uczniami; Uznaje, propaguje i wspiera cele BAKCYLA.

Pierwsze lekcje realizowane przez wolontariuszy odbyły się w maju i czerwcu w Gimnazjum nr 72 im. A.B. Dobrowolskiego w Warszawie oraz Gimnazjum im. Ks. Józefa Poniatowskiego w Michałowicach. Z zadaniem przeprowadzenia lekcji zmierzyli się wolontariusze: Tomasz Burczyński, Włodzimierz Waluś, Łukasz Gałązka, Izabella Korzecka i Marcin Górniewicz. Statystyki pierwszych lekcji BAKCYLA to: 192 uczniów w ośmiu klasach, 5+ jako średnia ocena wolontariuszy oraz deklaracja 93% uczniów, że podobała im się lekcja prowadzona przez bankowca.

W wrześniu przewidziane są kolejne lekcje w gimnazjach w Ciechanowie, Mińsku Mazowieckim i Warszawie. Łącznie zostanie przeprowadzonych minimum 15 lekcji pilotażowych, których celem jest weryfikacja wypracowanych programów lekcji BAKCYLA.

Projekt jest realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Patronat honorowy objął Minister Edukacji Narodowej. Rolę patrona przyjął także Związek Banków Polskich.

Źródło: Warszawski Instytut Bankowości