Banknot kolekcjonerski z Józefem Piłsudskim najlepszy na świecie

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbp.02.250x53Dwudziestozłotowy banknot "100. rocznica utworzenia Legionów Polskich" z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego najlepszym banknotem kolekcjonerskim świata - zadecydowano na międzynarodowej Currency Conference w Vancouver w Kanadzie. To już kolejna prestiżowa nagroda dla pierwszego polskiego banknotu kolekcjonerskiego.

150522.banknot.kolekcjonerski.600x

W Currency Conference, organizowanej przez International Association for Currency Affairs (IACA) w Kanadzie, wzięło udział ponad 70 banków centralnych oraz instytucje emisyjne z całego świata. Nagrodę w kategorii najlepszy banknot kolekcjonerski zdobyły ex aequo trzy banknoty: z Polski, Szkocji i Nigerii. Dwudziestozłotowy banknot z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego został doceniony już po raz drugi. W marcu podczas konferencji European High Security Printing w Budapeszcie dostał nagrodę za grafikę oraz wysoki poziom zabezpieczeń.

Banknot „100. rocznica utworzenia Legionów Polskich” jest szóstym banknotem kolekcjonerskim wyemitowanym przez NBP i pierwszym polimerowym. Zaprojektował go Andrzej Heidrich na podstawie swojego wcześniejszego projektu – banknotu o nominale 5 000 000 zł z pierwszej połowy lat 90. Ze względu na denominację rozpoczętą 1 stycznia 1995 r. banknot nie wszedł jednak do obiegu. Połączenie klasycznej szaty graficznej z nowoczesnym polimerowym podłożem sprawia, że  nowy banknot, wprowadzony do obiegu w sierpniu 2014 r., jest wyjątkowy.

Na jego przedniej stronie znajduje się wizerunek Marszałka Józefa Piłsudskiego, a na odwrotnej – orzełka legionowego i odznaki I Brygady Legionów Polskich, a także Krzyża Wielkiego Orderu Virtuti Militari nadanego Marszałkowi. Na szczególną uwagę zasługuje niezwykle precyzyjnie wykonany hologram z wizerunkiem Belwederu, umieszczony w przezroczystym polu banknotu. Banknot został wyprodukowany na zlecenie NBP przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Autorem rytu jest Krystian Michalczuk. Więcej informacji o banknocie można znaleźć w broszurze informacyjnej NBP.

Formacja, którą upamiętnia najnowszy banknot kolekcjonerski NBP, została powołana 16 sierpnia 1914 r. w monarchii austro-węgierskiej, a początek dała jej I Kompania Kadrowa założona 3 sierpnia z inicjatywy Józefa Piłsudskiego. W czasie swego największego rozwoju, w 1915 r., Legiony liczyły około 12 tysięcy żołnierzy i oficerów uformowanych w trzy brygady. Walczyły one w latach 1914-1916 na froncie austriacko-rosyjskim, staczając kilka bitew, które przeszły do historii jako dowód odwagi i siły uczuć niepodległościowych. Legiony Polskie, mimo rozwiązania w 1917 r., pozostały obecne w świadomości narodowej.

Na Currency Conference nagrody otrzymali m.in. Europejski Bank Centralny za kampanię wprowadzającą nową serię banknotów euro oraz Bank Kanady za nowatorskie podejście do kontroli jakości banknotów.

Producentem banknotu jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA. W sierpniu tego roku do obiegu zostanie wprowadzony kolejny banknot kolekcjonerski, tym razem wyemitowany przez NBP z okazji 600.rocznicy urodzin Jana Długosza.

Biuro Prasowe
Departament Komunikacji i Promocji
Narodowy Bank Polski