Banki w Chorwacji zadowolone z przyjęcie euro mimo, że sporo za to zapłacą

Banki w Chorwacji zadowolone z przyjęcie euro mimo, że sporo za to zapłacą
Chorwacja, Istria. Fot. stock.adobe.com / 22 concept w
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Przyjęcie euro przez Chorwację będzie kosztować lokalne banki około 1 mld kun (130 mln euro) rocznie w postaci utraconych opłat za przewalutowanie, pisze Witold Gadomski.

Euro będzie też kosztować banki 80-100 mln euro jednorazowych wydatków na dostosowanie usług informatycznych i sieci bankomatów do nowych standardów.

Mimo to Chorwackie Stowarzyszenie Banków (HUB) zdecydowanie popierało wejście kraju do strefy euro, argumentując, że zmniejszy to ryzyko walutowe, które bardzo obciążało chorwacką gospodarkę  i poprawi stabilność systemu bankowego.

HUB uważa też, że ​​wejście Chorwacji do strefy euro zmniejsza koszty regulacyjne oraz wzmacnia konkurencję na rynku bankowym, który charakteryzuje się dużą płynnością.

Czytaj także: Chorwacja: jak wprowadza się euro przy wysokiej inflacji?>>>

Przyjęcie euro nie doprowadzi do wyższego oprocentowania kredytów

Stowarzyszenie nie spodziewa się znaczniejszych wzrostów stóp oprocentowania kredytów w związku z podwyżkami stóp przez Europejski Bank Centralny.

Zgodnie z najnowszymi danymi Chorwackiego Banku Narodowego (CNB), od wielu lat zmniejsza się w Chorwacji udział kredytów o zmiennym oprocentowaniu. 62% konsumentów ma oprocentowanie stałe lub łączone, a 38% oprocentowanie zmienne.

Efektywna stopa procentowa kredytów hipotecznych w Chorwacji  to 5,80 – 6,0% przy stopie zmiennej lub 7,7 – 8,0% przy stopie stałej

Przyjęcie euro było w Chorwacji w pewnym sensie tylko formalnością. W europejskiej walucie od dawna rozliczanych było wiele transakcji – od sprzedaży mieszkań i samochodów – po wynajem kwater zagranicznym turystom.

W dodatku większość prywatnych i korporacyjnych depozytów bankowych w Chorwacji od dawna była deponowana w euro, podobnie jak ponad dwie trzecie długu o łącznej wartości około 520 mld kun (67,6 mld euro).

Czytaj także: Czy wprowadzenie euro opłaciło się Krajom Bałtyckim i Słowacji?>>>

Przyjęcie euro zwiększy atrakcyjność inwestycyjną Chorwacji

Chorwacja w większym stopniu niż jakikolwiek inny kraj UE opiera się na turystyce, która generuje 1/5 PKB. Europejska waluta może jeszcze zwiększyć napływ zagranicznych turystów, którzy dotychczas musieli tracić czas i ponosić koszty związane z wymianą walut.

Według Chorwackiego Banku Narodowego koszty wymiany walut poza turystyką spadną o około 1,2 mld kun rocznie.

Chorwacja uzyskuje dostęp do płynności Europejskiego Banku Centralnego oraz do Europejskiego Mechanizmu Stabilności – funduszu wsparcia banków w okresach kryzysu. Ponieważ problemy Grecji ze wspólną walutą zostały w dużej mierze zapomniane, powszechne było w Chorwacji poparcie dla przejścia na euro. Prawie wszystkie partie polityczne były „za”.  

Prezes banku centralnego Boris Vujcic jest zdania, że członkostwo w strefie euro może poprawić ratingi kredytowe i uczynić Chorwację bardziej atrakcyjną dla inwestorów.

Czytaj także: Polska nie spełnia żadnego z kryteriów niezbędnych do wejścia do strefy euro

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje.
Źródło: BANK.pl