Banki Unii Europejskiej chcą finansować inwestycje w obronność

Banki Unii Europejskiej chcą finansować inwestycje w obronność
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Największe banki europejskie utworzyły grupę zadaniową, której celem jest wzmocnienie potencjału sektora w zakresie wspierania wydatków obronnych krajów Unii Europejskiej. Inicjatywa w tej sprawie wyszła od Europejskiej Federacji Bankowej - organizacji zrzeszającej stowarzyszenia bankowe z 32 krajów, również spoza UE.

Do grupy zadaniowej przystąpiły między innymi BNP Paribas, UniCredit, Intesa, ING i Rabobank. W skład grupy wchodzą również specjaliści EBF.

Polska, a także Niemcy, Hiszpania i Belgia są reprezentowane w grupie zadaniowej za pośrednictwem krajowych stowarzyszeń bankowych. W naszym przypadku jest to Związek Banków Polskich.

Grupa zadaniowa banków bada, jakie kwestie regulacyjne uniemożliwiają pożyczkodawcom wspieranie projektów i firm obronnych oraz jak można je rozwiązać. Zaproponuje także wprowadzenie zachęt zwiększających zainteresowanie banków w finansowaniu przemysłu obronnego.

Czytaj także: Polski sektor bankowy pod presją, a polska gospodarka przed wielkimi wyzwaniami

Biała Księga dla Obronności Europejskiej – Gotowość 2030

Ministrowie finansów krajów UE, którzy obradowali w Warszawie 11 i 12 kwietnia ’25 na nieformalnym spotkaniu Rady ECOFIN poparli tę inicjatywę. Ministrowie mówili o konieczności zwiększenia wydatków obronnych, a także o konieczności wspólnej i skoordynowanej odpowiedzi UE na taryfy celne nałożone przez Stany Zjednoczone.

Dotychczas wiele europejskich banków, dbając o swój wizerunek, niechętnie udzielało pożyczek przedsiębiorstwom zajmującym się działalnością związaną z obronnością. Ograniczenia wynikały głównie z polityki samych banków przestrzegających zasad ESG (ochrony środowiska, polityki społecznej i ładu korporacyjnego), a nie z przepisów krajowych, czy unijnych.

W marcu 2025 r. Komisja Europejska opublikowała Białą Księgę dla Obronności Europejskiej – Gotowość 2030, w której zaproponowała rozwiązania finansowe w celu zwiększenia inwestycji w zdolności obronne Unii Europejskie.

Czytaj także: Energetyka, obronność i innowacje – to mają sfinansować banki

Czy norweski Government Pension Fund Global też będzie finansował wydatki obronne?

W Norwegii, która nie należy do Unii Europejskiej, ale jest częścią europejskiego rynku wewnętrznego i Europejskiego Obszaru Gospodarczego rząd jest nakłaniany do wycofania zakazu finansowania inwestycji w przemysł obronny przez państwowy fundusz Government Pension Fund Global.

To jeden z największych na świecie tzw. państwowych funduszy majątkowych – posiada aktywa warte 1,8 bln dolarów, tworzony z zysków przemysłu naftowego. Fundusz zarządzany przez  Norges Bank Investment Management dotychczas unikał wspierania branż, które naruszają jego standardy etyczne.

Posiada listę około 250 spółek, które wyklucza ze swoich inwestycji. Wśród nich są giganci branży zbrojeniowej, tacy jak Boeing, Airbus, BAE Systems i Lockheed Martin, Rheinmetall.

Coraz więcej polityków norweskich jest zdania, że w obliczu geopolitycznych zagrożeń zakaz finansowania przemysłu zbrojeniowego przez państwowy fundusz jest nielogicznym skoro przemysł ten jest finansowany bezpośrednio przez norweski budżet.

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl