Banki spółdzielcze: IRF złożył do KNF wniosek o administrowanie Wskaźnikiem Kosztu Finansowania

Banki spółdzielcze: IRF złożył do KNF wniosek o administrowanie Wskaźnikiem Kosztu Finansowania
Fot. stock.adobe.com/Andrey
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W dniu 15 listopada został złożony wniosek do KNF ws. zgody i wpisania na listę administratorów wskaźników referencyjnych Instytutu Rynku Finansowego oraz zgody na opracowywanie i stosowanie Wskaźnika Kosztu Finansowania.

#WKF może być pierwszym wskaźnikiem stopy procentowej (dla PLN) licencjonowanym i opracowywanym zgodnie z zasadami #BMR #BankiSpółdzielcze

Jest to pierwszy taki wniosek w Polsce. IRF ma szanse uzyskać jako pierwszą licencję administratora wskaźników stóp procentowych w Polsce, a WKF może być pierwszym wskaźnikiem stopy procentowej (dla PLN) licencjonowanym i opracowywanym zgodnie z zasadami BMR.

Oznacza to, że instytucje finansowe i konsumenci uzyskają wskaźnik spełniający wymogi BMR.

Czytaj także: Banki spółdzielcze: WKF oprócz WIBOR-u?

Od 1 stycznia 2020 każdy wskaźnik używany w umowach finansowych z konsumentami lub używany przez fundusze inwestycyjne lub stosowany w instrumentach w obrocie publicznym musi być zgodny z BMR. W Polsce żaden wskaźnik dotychczas nie wypełnia tych wymogów.

Czytaj także: Wskaźniki w umowach finansowych, czyli nowe szanse w bankowości związane z reformą wskaźników i rozporządzeniem BMR >>>

Wskaźnik dopasowany do banków spółdzielczych

WKF ma kilka szczególnych cech, jedna z najbardziej wartościowych z punktu widzenia banków spółdzielczych polega na tym, że jest to wskaźnik idealnie dopasowany do modelu businessowego banków spółdzielczych,bowiem powstaje na bazie kosztów pozyskania finansowania terminowego tych banków.

Banki spółdzielcze, które przystąpiły do projektu niewątpliwie są w awangardzie banków europejskich.

Jest to jeden z nielicznych przypadków, w których banki spółdzielcze współtworzą rozwiązanie, które wyprzedza rozwiązania banków komercyjnych, nie tylko w kraju, ale również na świecie!

Źródło: Instytut Rynku Finansowego / IRF