Banki spółdzielcze i ich partnerzy: Rekomendacje na kryzysk: wrzesień 2014

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2014.09.foto.089.a.250xZŁOTA LOKATA

... to sztandarowy produkt ESBANKU, w którym co roku do wygrania jest samochód oraz inne atrakcyjne nagrody. Teraz pula do wzięcia wynosi 80 000 zł i m.in. samochód osobowy Nissan Qashqai.

EXPRESS ELIXIR: PIENIĘDZ TO WIĘCEJ NIŻ CZAS

W systemie Express ELIXIR zrealizowano przelewy natychmiastowe o wartości blisko 4 mld zł. Tylko w lipcu br. klienci banków dokonali ponad 88 tys. takich przelewów o wartości blisko 380 mln zł – to po raz kolejny najwyższe wartości odnotowane w ciągu jednego miesiąca od początku funkcjonowania systemu, tj. od czerwca 2012 r. Analiza statystyk rozliczonych transakcji w ujęciu miesięcznym potwierdza szybko rosnącą popularność tego rozwiązania – w stosunku do danych za lipiec 2013 r. liczba transakcji wzrosła ponad trzykrotnie (z 28,8 tys.), a ich wartość ponad dwukrotnie (z 167 mln zł).

– Polacy doceniają możliwość wykonywania przelewów realizowanych w czasie liczonym w sekundach. Przelewy natychmiastowe nie są już tylko rozwiązaniem wykorzystywanym w sytuacjach awaryjnych, kiedy trzeba w ostatniej chwili zapłacić rachunek za energię, czy spłacić ratę kredytu, ale również narzędziem usprawniającym zarządzanie płynnością fi nansową dla fi rm. Kluczową zaletą systemu Express ELIXIR, szczególnie docenianą przez przedsiębiorców, obok szybkości realizacji transakcji, jest wysoki limit jednorazowego przelewu, który wynosi 100 tys. zł. Co równie istotne – system nie nakłada ograniczeń odnośnie liczby transakcji realizowanych w ciągu doby – wyjaśnia Grzegorz Leńkowski, dyrektor w KIR S.A.

BIK: FIRMY LEASINGOWE W SYSTEMIE

Biuro Informacji Kredytowej, rozpoczęło współpracę z fi rmami leasingowymi, oferując im pełny dostęp do systemu wymiany informacji kredytowej. Ponadto do fi rm leasingowych zrzeszonych w ZPL trafi ą również dane z bazy BIG InfoMonitor, np. dotyczące zaległych zobowiązań wobec dostawców mediów, usług telekomunikacyjnych czy innych kontrahentów. Dostęp do bazy BIK integrującej informacje z różnych sektorów gospodarki ułatwi przedsiębiorcom podejmowanie decyzji biznesowych. Budowanie przez BIK, wspólnie z fi rmami leasingowymi, zintegrowanej bazy o przedsiębiorcach, korzystających także z innych niż kredyt bankowy form finansowania, zwiększy znacząco komplementarność całego systemu.

W bazie BIK znajdują się informacje o ok. 122 mln rachunków należących do ok. 22 mln klientów indywidualnych. Równolegle biuro posiada informacje o zobowiązaniach kredytowych przedsiębiorców, gromadząc obecnie dane o ponad milionie rachunków kredytowych należących do ponad pół miliona podmiotów. Wypełnienie bazy BIK Przedsiębiorca osiągnie poziom nasycenia porównywalny do bazy konsumentów w 2015 r. Obecnie w Systemie Informacji BIK Przedsiębiorca uczestniczy 14 banków komercyjnych, kilkadziesiąt banków spółdzielczych i dwa banki zrzeszające.

POTNIESZ KARTĘ, DŁUG ZOSTANIE

Płacenie kartą kredytową i wykorzystywanie okresu bezodsetkowego to znakomity sposób na darmowe posługiwanie się nieswoimi pieniędzmi. Gorzej, jeśli za bardzo się do niego przyzwyczaimy – ostrzega Open Finance. Wówczas może okazać się, że zadłużenie wprawdzie jest spłacane przed czasem, ale pochłania ono niemal całe wynagrodzenie. Wystarczy więc, że zabraknie jednej pensji, aby problemy zaczęły się nawarstwiać. Od czego zacząć spłatę karcianego długu? Jeśli zadłużenie nie jest wysokie i wytrwanie w raz podjętym postanowieniu nie sprawia nam problemu, to wystarczającym rozwiązaniem okazać się może zamiana karty na taką, która ma niższe oprocentowanie. Często banki oferują przez kilka pierwszych miesięcy promocyjne odsetki dla klientów przenoszących zadłużenie z karty w innej instytucji. To sposób, który pozwala obniżyć ponoszone koszty, ale wymaga żelaznej dyscypliny i spłaty zobowiązania w ciągu kilku miesięcy.

Zamiana karty na nową, niżej oprocentowaną, nie sprawdzi się w przypadku klientów z wyższym zadłużeniem lub potrzebujących narzuconego przez bank harmonogramu spłaty. Zdaniem Open Finance korzystniejszym rozwiązaniem będzie zamiana karcianego długu na kredyt ratalny lub gotówkowy. Ten pierwszy uruchamiany jest w ramach limitu karty. Każdorazowa spłata kolejnej raty powiększa więc dostępne saldo zadłużenia, co stwarza pokusę ponownego użycia plastikowych pieniędzy do zrobienia zakupów. Większą skuteczność zyskamy zatem, jeśli powstały dług zamienimy na kredyt gotówkowy i zrezygnujemy z karty. Nawet jeśli znaleźliśmy się na liście dłużników regulujących zobowiązania z opóźnieniem, to bank, który wydał kartę, powinien zgodzić się na jej zamianę na kredyt gotówkowy.

SK BANK WYSOKICH LOTÓW

Znany cytat z klasyka „Ty nad poziomy wylatuj!” zyskuje w spółdzielczym SK banku nowy wymiar. Firmowy balon ma wszelkie predyspozycje, by pobić rekord świata! Wyprodukowany w firmie Schroeder Fire Baloons GMBH w Niemczech przeszedł już wszystkie testy sprawdzające, został przewieziony do Polski i zarejestrowany (oznaczenie SP-BSK). Pilotką niezwykłego statku powietrznego będzie Agnieszka Sulewska, instruktorka-pilotka balonowa z wieloletnim doświadczeniem, która posiada na swoim koncie kobiecy rekord świata i Europy w wysokości lotu balonem na ogrzane powietrze w kategorii AX-8 (do 3000 m3 objętości) – 8505 m. Pani Agnieszka właśnie balonem SK banku ma zamiar ponownie pobić rekord świata kobiet w wysokości lotu, który obecnie wynosi już 10773 m. Balon SK banku w pełnej krasie stanowił jedną z atrakcji turnieju siatkówki plażowej FIVB Beach Volleyball World Tour Mazury SK bank rozgrywanych w Starych Jabłonkach. Po raz kolejny Stare Jabłonki stały się na kilka dni światową stolicą siatkówki plażowej, a SK bank po raz trzeci był sponsorem tej wspaniałej imprezy.

GENERACJA X AKTYWNA KREDYTOWO

Z najnowszego raportu Kredyt Trendy Biura Informacji Kredytowej wynika, że najbardziej aktywną grupą kredytobiorców jest tzw. pokolenie X, czyli osoby w wieku 35-46 lat – 58 proc. tej grupy wiekowej posiada czynne zobowiązanie w banku. Stanowią oni również największą grupę wśród kredytobiorców mających kredyt mieszkaniowy – 54 proc. osób, które zaciągnęło kredyt mieszkaniowy to osoby z pokolenia X. Są oni również najbardziej aktywnymi użytkownikami kart kredytowych. Z kolei osoby ze starszych roczników najczęściej korzystają z kredytów konsumpcyjnych. Z analizy BIK wynika, że z kredytów najrzadziej korzystają osoby najmłodsze.

Dane BIK pokazują, że niemal połowa Polaków (48 proc.) jest aktywna kredytowo, w tym jedna czwarta posiada kredyt konsumpcyjny, a co dziesiąty mieszkaniowy. Pomiędzy poszczególnymi pokoleniami Polaków można zaobserwować jednak znaczące różnice w ich zachowaniach kredytowych.

Najwyższy poziom aktywności kredytowej cechuje pokolenie X (32-46-latkowie) – prawie sześciu na dziesięciu przedstawicieli tego pokolenia to aktywni kredytobiorcy i jest ich o 10 pkt. proc. więcej niż wynosi średnia dla całej populacji. Ponadto osoby z pokolenia X stanowią aż 54 proc. wszystkich osób mających czynny kredyt mieszkaniowy.

Największa liczba aktywnych kart kredytowych znajduje się w portfelach osób z pokolenia X oraz osób z pokolenia osób dojrzałych (odpowiednio 39 i 36 proc.). Osoby najstarsze – pokolenie seniorów – mniej chętnie korzysta z kart, posługuje się nimi zaledwie 8 proc. z nich. Dość zróżnicowana pokoleniowo jest również wysokość przyznawanego limitu w aktywnej ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI