Banki spółdzielcze i ich partnerzy: Rekomendacje na kryzysk – styczeń 2013

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
NEOBANK: MARKET Z E-POLISAMI Wielkopolski Bank Spółdzielczy (neoBank) uruchomił w sieci własny market ubezpieczeń. Sprzedaż polis nie jest zintegrowana z bankowością internetową. Nie trzeba być więc klientem neoBanku, by zawrzeć umowę poprzez stronę https://ubezpieczenia.neobank.pl/. Market oferuje m.in. ubezpieczenia turystyczne (wycieczki, podróże wypoczynkowe oraz służbowe), mieszkań i domów, komunikacyjne (OC/AC), ochrony prawnej oraz związanej z pojazdem lub nieruchomością.

SGB: GWARANCJE PORTFELOWE

Bank Gospodarstwa Krajowego zawarł umowę portfelowej linii gwarancyjnej ze Spółdzielczą Grupą Bankową w Poznaniu. To pierwsza porozumienie o współpracy rozpoczynające sprzedaż nowego produktu wprowadzonego do oferty BGK – gwarancji PLG udzielanych od kwoty 100 tys. zł do 3,5 mln zł. Gwarancja ta zabezpiecza do 60 proc. kwoty kredytu obrotowego. Oferta skierowana jest do przedsiębiorców z sektora MŚP, ma charakter rynkowy i stanowi pierwszy etap wdrażania przez BGK do swojej oferty gwarancji udzielanych w ramach programu pomocy de minimis.

Bank Spółdzielczy we Wronkach jest pierwszym bankiem, który podpisał umowę poręczeń portfelowych PLG w ramach porozumienia SGB-Banku z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Na konferencji w zrzeszeniu eksperci SGB-Banku zaprezentowali nowe produkty poręczeniowogwarancyjne dla sektora MŚP.

PRAWO SPÓŁDZIELCZE: RETUSZ CZY NOWE OTWARCIE?

Sejm postanowił znowelizować obowiązującą od 1982 r. ustawę Prawo spółdzielcze.

Posłowie są zgodni, że nowe prawo powinno zawierać wyłącznie regulacje ogólne, które będą dotyczyły spółdzielni wszystkich rodzajów. Kwestie szczegółowe powinny być uregulowane w osobnych ustawach. W przedłożonych do prac legislacyjnych 3 projektach klubowych nowej ustawy proponuje się zmniejszenie minimalnej liczby założycieli spółdzielni z 10 do 5 osób. Lustracja będzie wykonywana przez lustratorów, wyznaczanych przez radę nadzorczą, a ich uprawnienia ma nadawać specjalna komisja przy Krajowej Radzie Spółdzielczej (spośród 21 członków – 6 powoła KRS, 15 – rząd).

Klub PSL chce zapisać w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, że wolne od podatku są dochody spółdzielni uzyskane z transakcji spółdzielni z ich członkami, a także dochody pochodzące z transakcji z osobami trzecimi, jeśli zgodnie ze statutem nie podlegają one podziałowi między członków. Projekt reguluje też kompetencje organów spółdzielni, zawiera m.in. zapisy o obligatoryjnej przynależności do KRS. Spółdzielnia byłaby zobowiązana poddać się lustracji raz na trzy lata. Jeśli tego nie zrobi, lustrację (na koszt tej spółdzielni) przeprowadzałby związek rewizyjny KRS.

OŁAWA ROŚNIE NA POTĘGĘ

Bank Spółdzielczy w Oławie – jeden z liderów sektora zakończył pierwszy etap modernizacji swojej siedziby – centrali i oddziału. W nowoczesnej architektonicznie elewacji obiektu zastosowano połączenia szlachetnych materiałów, kamienia, aluminium i szkła. Przeszklenia objęły znaczną części kondygnacji, obecnie dobiegają końca prace adaptacyjne wewnątrz budynku. – Aby odnosić sukcesy, trzeba marzyć. Silna wiara w marzenia sprawia, że spełniają się, czego najlepszym dowodem jest nasza inwestycja – powiedział Ryszard Żuraw, prezes zarządu oławskiego banku. – Dzięki połączeniu tradycji z nowoczesnością zapewnimy klientom najwyższe standardy obsługi, zaś pracownikom komfortowe warunki pracy. I tak trzymać!

JAK UDOMOWIĆ BANKI?

Raport firmy Capital Strategy wskazuje, że 69 proc. aktywów banków w Polsce należy do zagranicznych ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI