Banki, rynek, klienci: Sygnały luty 2010

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2009.03.foto.25.a.150xPożyczka dedykowana

Banki wprowadzają specjalne kredyty dla wybranych grup zawodowych, m.in. dla wykonawców wolnych zawodów, służb mundurowych, pracowników instytucji finansowych i budżetówki. W ofercie tej są wyższe dostępne kwoty kredytu, dłuższe okresy kredytowania i niższe oprocentowanie. Pożyczki do określonych kwot nie wymagają żyrantów ani dodatkowych zabezpieczeń, a pieniądze mogą dostać nawet osoby zarabiające poniżej średniej krajowej.

Banki oferują również atrakcyjne ubezpieczenia w pakiecie. Jednym z takich produktów jest Pożyczka Gotówkowa „07” adresowana do funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych Policji przez Bank Ochrony Środowiska. Policjanci mogą pożyczyć nawet do 200 tys. zł na okres do 96 miesięcy.

Reklama… Skubania

Z analizy firmy doradczej Expander wynika, że banki „przestawiają” akcję reklamową z produktów oszczędnościowych na kredyty gotówkowe. To produkty wysokomarżowe mające wysokie oprocentowanie, nierzadko dochodzące do granicy dopuszczalnej przez prawo. Z zestawienia Expandera można wywnioskować, że nie jest dobrze porównywać oferty na podstawie wysokości oprocentowania czy też raty, dlatego że w części banków odsetki stanowią mniej niż połowę kosztu kredytu.

Z reguły istotną jego część stanowi ubezpieczenie, wprawdzie klient może z niego zrezygnować, ale nie zawsze jest to opłacalne. W BOŚ rezygnacja wiąże się z koniecznością przedstawienia dodatkowych zabezpieczeń. Najprostszym trickiem jest obciążenie kredytu bez ubezpieczenia wysoką prowizją. Tak jest np. w Alior Banku, gdzie zaciągnięcie kredytu z ubezpieczeniem nie jest obarczone żadną prowizją, jednak w opcji bez ubezpieczenia prowizja wynosi aż 5 proc. Także oprocentowanie różni się w zależności od poszczególnych opcji. Z ubezpieczeniem wynosi ono 16 proc., a bez aż 20 proc.

(Bez)płatne konta internetowe

Konta internetowe ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI