Banki pomostowe nie będą płacić podatku bankowego?
„Projekt rozporządzenia zawiera propozycję zaniechania poboru podatku od niektórych instytucji finansowych od wartości aktywów banków krajowych w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe będących instytucjami pomostowymi w rozumieniu art. 2 pkt 26 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji, z wyłączeniem instytucji pomostowych utworzonych zgodnie z art. 181 ust. 2 tej ustawy” – napisano.
Przymusowa restrukturyzacja banków
Instytucja pomostowa to jeden z instrumentów przymusowej restrukturyzacji m.in. banków, które nie są w stanie dalej samodzielnie prowadzić działalności i są zagrożone upadłością. Podstawowym celem przymusowej restrukturyzacji unormowanej przepisami ustawy jest zminimalizowanie negatywnych skutków wynikających ze stanu zagrożenia upadłością, w tym ochrona stabilności systemu bankowego oraz ochrona środków publicznych przed nadmiernym wydatkowaniem w związku z zagrożeniem upadłością.
W projekcie napisano, że zaniechanie poboru podatku dotyczyłoby banków tworzonych przez BFG w formie instytucji pomostowej, natomiast nie będzie dotyczyło banków krajowych przejętych przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny w celu utworzenia instytucji pomostowej.
Czytaj także: Nowy bank dla bezpieczeństwa?
Proponuje się też, aby zaniechanie miało zastosowanie do wartości aktywów podlegających opodatkowaniu w roku 2023. Zaniechanie poboru podatku ma charakter przejściowy i ograniczony w czasie. Proponowany okres zaniechania podatku powinien wystarczyć na przeprowadzenie niezbędnych zmian ustawowych zwalniających podatników podatku od niektórych instytucji finansowych będących instytucją pomostową.