Banki nadal mogą kserować dowody osobiste klientów. Nowe przepisy tego nie zmieniły
Przepisy o dokumentach publicznych pojawiły się w polskim systemie prawnym z inicjatywy także banków, a chodziło przede wszystkim o to, aby z obrotu wyeliminować tzw. dokumenty kolekcjonerskie, takie jak dowód osobisty czy prawo jazdy, bo nieuczciwi klienci na takie dokumenty próbowali założyć konto bankowe.
Zakaz sprzedaży dokumentów kolekcjonerskich
Wprowadzono zakaz sprzedaży takich dokumentów kolekcjonerskich. Zakaz obowiązuje po wejściu w życie ustawy o dokumentach publicznych, czyli od 22 listopada 2018 r. Jednak przy tej okazji pojawiły się wątpliwości czy banki mogą kopiować dowody osobiste bądź paszporty.
– Ponieważ jest wiele różnych interpretacji, to chciałbym zapewnić, że banki mogą kopiować dokumenty tożsamości, a wynika to z innych ustaw. Z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowania terroryzmu i ustawy prawo bankowe – mówi dr Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich. – Pozyskiwanie danych osobowych poprzez kserowanie dowodu osobistego ma na celu bezpieczeństwo środków ulokowanych w banku, a kopie takich dokumentów nigdy z banków nie wyciekają.
ZBP przestrzega, że podczas wakacji zbyt łatwo godzimy się na pozostawienie dowodu osobistego w wypożyczalni kajaków czy rowerów. Nie powinniśmy się też godzić na kserowanie dokumentów tożsamości. Lepiej zostawić kaucję, oczywiście za pokwitowaniem.