Banki informują o ważnej zmianie w umowach kredytowych frankowiczów
Informacje o zmianie, o jej przebiegu, o powodach jej wprowadzenia oraz skutkach zmiany dla posiadaczy kredytów „frankowych” są dostępne na Facebooku, YouTube oraz serwisach Google.
Przygotowano specjalną stronę https://www.bankiwpolsce.pl/bmr/ i fanpage https://www.facebook.com/bankiwpolscepl
Zmiana wskaźnika referencyjnego jest wynikiem decyzji Komisji Europejskiej, która wyznaczyła SARON – jako zamiennik dla wskaźnika referencyjnego LIBOR CHF. Wskaźnik ten będzie obowiązywał od 1 stycznia 2022 roku.
Komisja Europejska poinformowała, że wyznaczenie zamiennika oznacza, że umowy o kredyt hipoteczny mogą być nadal wykonywane, „zatem gwarantuje on pewność prawną zarówno dla posiadaczy kredytów hipotecznych, jak i dla banków, które takich kredytów udzieliły”.
SARON zalecany następca LIBOR CHF
Jak podkreśla Komisja Nadzoru Finansowego, wskaźniki SARON są zalecanymi m.in. przez Narodowy Bank Szwajcarii następcami wskaźników LIBOR CHF.
Są one wpisane na listę wskaźników referencyjnych prowadzoną przez Europejski Urząd Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA).
Spełniają wszystkie wymogi prawa europejskiego dotyczące jakości opracowywania wskaźnika referencyjnego.
Niepotrzebne aneksy do umów kredytowych
Wprowadzenie do trwających umów kredytowych wskaźnika referencyjnego SARON, który ma od 1 stycznia 2022 roku zastąpić wskaźnik LIBOR CHF, nie będzie wymagało zmiany ich treści, tj. aneksowania.
Kredytobiorcy będą kontynuować spłatę swoich zobowiązań z zastosowaniem SARON-u, przy zachowaniu pozostałych zasad, zaś szczegóły stosowania zamiennika dla LIBOR CHF w indywidualnej umowie kredytu powinny zostać przekazane kredytobiorcy przez bank.
Więcej szczegółów na https://www.bankiwpolsce.pl/bmr/
lub w Twoim Banku