Banki centralne szykują się na Brexit

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Kampania w sprawie Brexitu została dzisiaj zawieszona z powodu zabójstwa brytyjskiej posłanki Jo Cox, zwolenniczki pozostania Wielkiej Brytanii w UE. Tragedia wstrząsnęła opinią publiczną, a jej skutki są na razie trudne do przewidzenia. Pojawiają się sugestie o motywach politycznych zabójstwa, ale mogą być one nieprawdziwe. W każdym razie ostatnie godziny przez referendum będą wyjątkowo nerwowe. Plotki o przesunięciu terminu glosowania z powodu morderstwa Jo Cox zostały zdementowane.

Finał tygodnia nie jest bogaty w informacje gospodarcze, ale może być interesujący chociażby z tego powodu, że na dzisiaj przypada Dzień Trzech Wiedźm, czyli termin wygasania serii kontraktów terminowych na indeksy, akcje oraz opcje. Interesująca będzie zwłaszcza ostania godzina handlu. Ciekawe, jaki wpływ na tradycyjne wyjątkowo zmienny rynek w takim dniu jak dzisiaj będzie miała perspektywa Breksitu.

Po południu głos zabierze Mario Draghi, prezes EBC. Nie wiadomo, czy w przemówieniu odniesie się do bieżących wydarzeń, ale rynki na pewno będą na to czekały. Draghi wielokrotnie komentował Brexit, ale tym razem przydałaby się konkretna informacja na temat szykowanej skoordynowanej akcji przez największe banki centralne w przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Doniesienia na ten temat krążą na rynku, ale do tej pory nie zostały potwierdzone.

dr Maciej Jędrzejak
Dyrektor Zarządzający
Saxo Bank Polska