Bank Światowy zatwierdził 723 mln dolarów kredytów i grantów dla Ukrainy

Bank Światowy zatwierdził 723 mln dolarów kredytów i grantów dla Ukrainy
Fot. stock.adobe.com/Kristina Blokhin
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank Światowy ogłosił, że jego Rada Zarządzająca zatwierdziła pakiet pożyczek i grantów o wartości 723 mln dolarów dla Ukrainy, zapewniając tym samym wsparcie finansowe dla kraju, który walczy z rosyjską inwazją.

„Bank Światowy podejmuje szybkie działania, aby wesprzeć Ukrainę i jej mieszkańców w obliczu przemocy i nadzwyczajnych utrudnień spowodowanych rosyjską inwazją” – poinformował prezes Banku Światowego David Malpass.

Według oświadczenia banku, pakiet obejmuje uzupełnienie wcześniejszej pożyczki Banku Światowego o kwotę 350 milionów dolarów, powiększoną o około 139 milionów USD w postaci gwarancji udzielonych przez Holandię i Szwecję.

134 milionów USD w formie dotacji

Pomoc finansowa obejmuje również 134 milionów USD w formie dotacji od Wielkiej Brytanii, Danii, Łotwy, Litwy i Islandii, a także równoległe finansowanie w wysokości 100 milionów USD od Japonii.

Więcej najnowszych wiadomości na temat wojny w Ukrainie >>>

Szybko wypłacane środki pomogą rządowi Ukrainy w zapewnieniu obywatelom najważniejszych usług, w tym wynagrodzeń dla pracowników szpitali, emerytur dla osób starszych oraz programów socjalnych dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji – czytamy w oświadczeniu banku.

Poinformowano, że grupa Banku Światowego przygotuje w najbliższych miesiącach pakiet wsparcia dla Ukrainy o wartości 3 miliardów dolarów oraz dodatkowe wsparcie dla krajów sąsiednich przyjmujących ukraińskich uchodźców.

Źródło: PAP BIZNES