Bank Pocztowy wyróżniony za udział w kierowanym do dzieci programie edukacji finansowej BAKCYL

Bank Pocztowy wyróżniony za udział w kierowanym do dzieci programie edukacji finansowej BAKCYL
Fot. Bank Pocztowy
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
1779 lekcji i spotkań dla 52 700 uczniów w 520 szkołach w całej Polsce ‒ tak wygląda w skrócie podsumowanie tegorocznej edycji programu realizowanego przez Warszawski Instytut Bankowości, działający przy Związku Banków Polskich. Zajęcia z młodzieżą prowadzili bankowcy-wolontariusze z 16 banków komercyjnych, BGK, banków spółdzielczych oraz Banku Pocztowego. Celem realizowanego programu jest podnoszenie wiedzy młodzieży na temat finansów i bankowości. Bank Pocztowy, który uczestniczy w tym programie już 5 lat, otrzymał wyróżnienie w tej edycji jako najbardziej efektywna instytucja w programie BAKCYL w 2020.

BAKCYL to program dla uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W tym roku ze względu na panującą pandemię koronawirusa część zajęć odbyła się online na platformie webinarowej. Scenariusz każdej lekcji został dostosowany do specyficznej formy online z jednoczesnym zachowaniem różnorodnych elementów aktywizujących uczniów: quizu, testu, filmu oraz sesji pytań i odpowiedzi z wykorzystaniem czatu.

Jednym z głównych celów Banku Pocztowego jest wspieranie inicjatyw, które zapobiegają wykluczeniu niektórych grup społecznych w zakresie korzystania z rynku finansowego

Główny cel edukacyjny programu Bakcyl to podniesienie wiedzy finansowej i umiejętności korzystania z nowoczesnych usług finansowych z uwzględnieniem zagrożeń w cyberprzestrzeni. Programy lekcji są zgodne z podstawą programową nauczania w szkołach. Każda lekcja to jednocześnie element zajęć z doradztwa zawodowego, czyli spotkanie z praktykiem i poznanie niezbędnych kompetencji, ścieżek rozwoju edukacyjnego i zawodowego w sektorze bankowym.

Czytaj także: European Money Quiz – edukacja finansowa przez zabawę

Celem jest zapobieganie wykluczeniu

 

BAKCYL

‒ BAKCYL to program, który ma wspierać wiedzę młodych ludzi o bankowości i finansach. Jestem przekonany, że to przedsięwzięcie z jednej strony ułatwi części młodzieży podjęcie decyzji o przyszłym zawodzie, z drugiej zaś strony pokazuje najlepsze i bezpieczne praktyki w zakresie korzystania z kont bankowych, kart płatniczych, mobilnych form płatności czy uczy oszczędzania.

Jednym z głównych celów Banku Pocztowego jest wspieranie inicjatyw, które zapobiegają wykluczeniu niektórych grup społecznych w zakresie korzystania z rynku finansowego.

BAKCYL wpisuje się w tę ideę, dlatego dziękuję wszystkim wolontariuszom, a przede wszystkim pracownikom Banku Pocztowego za udział w tym programie ‒ komentuje Jakub Słupiński p.o. Prezesa Banku Pocztowego.

Projekt edukacji finansowej młodzieży BAKCYL jest nieprzerwanie realizowany od 8 lat

‒ Z bankowością związany jestem od 25 lat, w tym od 9 pracując w Banku Pocztowym. W ramach projektu BAKCYL jako wolontariusz mam możliwość dzielenia się moją wiedzą z młodzieżą i być może zaszczepienia w nich bakcyla, dzięki któremu w przyszłości z większą swobodą i bezpieczeństwem będą poruszać się po świecie finansów.

Być może niektórzy z nich zdecydują się na karierę w bankowości. Tegoroczne wyróżnienie jest dla mnie motywacją do dalszego działania i edukowania młodych pokoleń – mówi Maciej Fidecki, ekspert Banku Pocztowego i laureat wyróżnienia dla najaktywniejszego wolontariusza projektu BAKCYL w 2020 r.

Czytaj także: GPW rozpoczyna nową edycję gry giełdowej, pula nagród to 30 tys. złotych

BAKCYL edukuje już 8 lat

‒ Projekt edukacji finansowej młodzieży BAKCYL jest nieprzerwanie realizowany od 8 lat.

Jednocześnie od 2016 r. w projekt zaangażowany jest także Bank Pocztowy, dlatego tym bardziej cieszy nas, że w tym roku wolontariuszy Banku Pocztowego mogliśmy wyróżnić za największe zaangażowanie w nasz projekt ‒ mówi Waldemar Zbytek, Prezes Warszawskiego Instytutu Bankowości, organizatora Projektu BAKCYL.

Warto zauważyć, że Program wysoko oceniają także uczniowie. W anonimowej ankiecie w skali 1‒6 uczniowie szkół ponadpodstawowych ocenili BAKCYLA na 5 w zakresie przydatności lekcji oraz prowadzenia zajęć przez wolontariuszy.

Od września 2021 roku rozpoczyna się kolejna edycja programu BAKCYL.

Czytaj także: Rusza CyberMocn@ Szkoła ‒ jak bezpiecznie poruszać się w cyberprzestrzeni

Źródło: Bank Pocztowy SA