Bank Pekao: co z wypłatą dywidendy z zysku za 2020 rok?
„Uzasadnieniem powyższego sposobu podziału zysku oraz pozostawienia niepodzielonej części zysku jest zalecenie Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) dotyczące:
1. wstrzymania przez bank wypłaty dywidendy w I półroczu 2021 roku (w tym także niepodzielonego zysku z lat ubiegłych),
2. niepodejmowania przez bank w I półroczu 2021 roku, bez uprzedniej konsultacji z organem nadzoru, innych działań pozostających poza zakresem bieżącej działalności biznesowej i operacyjnej, mogących skutkować obniżeniem bazy kapitałowej, w tym wykupów akcji własnych” – czytamy w komunikacie.
Czytaj także: Zysk netto Banku Pekao w pierwszym kwartale 2021 wzrósł o prawie jedną trzecią >>>
Powodem pozostawienia niepodzielonej części zysku netto za rok 2020 jest intencja banku do jej wypłaty w przyszłości w formie dywidendy, o ile ze stosownych zaleceń lub stanowisk KNF będzie wynikała taka możliwość, wskazano również.
Wpływ pandemii
Bank uwzględnił również obecną sytuację w Polsce związaną ze stanem epidemii koronawirusa, w tym jej potencjalny wpływ na bank i sektor bankowy.
Propozycja podziału zysku oraz pozostawienia niepodzielonej część zysku uzyskała pozytywną ocenę rady nadzorczej banku, zakończono.
Bank Pekao liczy, że będzie mógł w II poł. 2021 roku wypłacić dywidendę
Bank Pekao liczy, że uzyska zgodę Komisji Nadzoru Finansowego i będzie mógł wypłacić w drugiej połowie 2021 roku dywidendę z zysku za 2020 roku – poinformował prezes banku Leszek Skiba podczas telekonferencji.
Jasne, czekamy na możliwość wypłacenia dywidendy, czekamy na zgodę, chcemy wejść w pogłębiony dialog z Komisją.
– powiedział Skiba, pytany, czy przy pozytywnej opinii KNF, bank chciałby w II połowie 2021 roku wypłacić dywidendę za 2020 rok.
Bank Pekao jest częścią grupy PZU – największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Aktywa razem banku wyniosły 233 mld zł na koniec 2020 r.