Bank i Klient: Nowe otwarcie PPP

Bank i Klient: Nowe otwarcie PPP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Jeśli samorząd ma pomysł na duży projekt inwestycyjny i nie może być on sfinansowany ze środków unijnych, to zanim przeznaczy nań środki budżetowe, powinien się zastanowić, czy nie bardziej optymalnym rozwiązaniem będzie zaangażowanie kapitału poprzez partnerstwo publiczno-prywatne.

Bartłomiej Cholewiński

Partnerstwo publiczno-prywatne (PPP) jest na polskim rynku relatywnie młodą formułą współpracy partnerów prywatnych, podmiotów publicznych i instytucji finansujących przy realizacji usług publicznych. Jak podaje dziennik „Rzeczpospolita” od 2009 r. w Polsce w formule partnerstwa publiczno-prywatnego zawarto 117 umów. Dlaczego jest ich tak mało? Podstawowym powodem miała być sama dostępność środków unijnych. „Tak długo jak inwestycje publiczne będą mogły być finansowane z dotacji unijnych, partnerstwo publiczno-prywatne będzie jedynie alternatywą, jaką wezmą pod uwagę osoby odpowiedzialne za inwestycje po stronie publicznej” – mogliśmy przeczytać w dzienniku.

Tomasz Górski
członek zarządu Idea Banku

Okiem bankowca

Wprowadzona niedawno przez Sejm nowelizacja ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym zwiększa zaangażowanie kapitału prywatnego w realizację inwestycji publicznych. Z naszego punktu widzenia ustawa ta daje większe pole do finansowania inwestycji publicznych ze środków prywatnych instytucji, takich jak banki. W ustawie tej, wynikającej bezpośrednio ze Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju widzimy dużą szansę na przyspieszenie i rozwój inwestycji publicznych, które przyczyniają się nie tylko do poprawy jakości życia obywateli, ale także stają się często katalizatorem przedsiębiorczości, co ma ogromne znaczenie dla środowisk lokalnych.

Fot. Idea Bank

Nieudane rozpoznanie walką

...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI