Bank i Klient: Nowe instrumenty finansowe CIP

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2011.07-08.foto.030.a.200xOd lipca przedsiębiorcy mogą skorzystać z nowych instrumentów unijnego wsparcia. 29 czerwca br. podpisano pierwszą polską umowę reporęczeniową w ramach Programu Ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji na lata 2007-2013 (CIP). Ogłoszono także datę rynkowego aktywowania pierwszej linii leasingowej poręczanej przez Europejski Fundusz Inwestycyjny. W efekcie do polskich mikro-, małych i średnich firm trafi wkrótce ponad 675 mln zł preferencyjnych środków finansowych.

Stanisław Brzeg-Wieluński

Krajowymi pośrednikami finansowymi Programu na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP) w zakresie tych instrumentów będą Fundusz Poręczeń Kredytowych POLFUND S.A. oraz Europejski Fundusz Leasingowy S.A. Komisja Europejska zaakceptowała projekty instrumentów finansowych obu instytucji jako warte wyróżnienia w ogólnoeuropejskim konkursie w ramach CIP. Tym samym Polska znajdzie się w gronie państw unijnych o największej liczbie zawartych kontraktów poręczeniowych w ramach tego programu ramowego, a na rynek trafi łącznie jedenaście nowych instrumentów finansowych dla MŚP o wartości 2,6 mld zł.

fot. ZBP

Waldemar Pawlalak
wicepremier i minister gospodarki

Pragnę pogratulować zarówno polskim instytucjom finansowym, którym udało się pozyskać w ogólnoeuropejskim konkursie środki unijne, jak i KPK CIP przy ZBP, dzięki aktywności którego kolejne komercyjne podmioty otwierają się na finansowanie start-up’ów. Dzięki wspólnym działaniom powiększa się oferta finansowa dla polskich przedsiębiorców o kolejne, dostosowane do ich potrzeb źródła finansowania prowadzonej działalności.

Europejski Fundusz Leasingowy S.A. zapowiedział aktywację nowego instrumentu do 15 lipca br. Będzie to „Start Leasing”, produkt skierowany do nowo powstających MŚP. Najlepsze warunki na start otrzymają wolne zawody. EFL planuje sfinansować do 2013 r. projekty przedsiębiorców o łącznej wartości 375 mln zł.

Prawdziwym hitem może okazać się nowa oferta Funduszu Poręczeń Kredytowych POLFUND S.A., który na podstawie umowy z EFI planuje wprowadzić na rynek trzy nowe produkty poręczeniowe, w ramach których banki współpracujące mogłyby udzielić nawet ponad 300 mln zł kredytów. Będzie to możliwe dzięki połączeniu regwarancji CIP z poręczeniami POLFUND, w wyniku czego przedsiębiorcy i banki otrzymają oczekiwane zabezpieczenie.

fot. KPK CIP

Olivier Edelman
Structured Finance Manager, Europejski Fundusz Inwestycyjny

Cieszę ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI