Bank i Klient: Banki wdrożyły PRP

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Do 8 sierpnia banki, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe oraz instytucje kredytowe musiały - zgodnie z unijną dyrektywą - dostosować swoją ofertę do nowelizacji ustawy o usługach płatniczych, która wprowadza tak zwany podstawowy rachunek płatniczy (PRP).

Piotr Zajdel

Zdaniem ekspertów, trudno dokładnie prognozować zainteresowanie tą usługą, dlatego większość instytucji bankowych nie śpieszyła się z wprowadzeniem zmian. Dobrze się jednak na nie przygotowała. Dla banków te zmiany są zresztą szansą na dotarcie do nowej grupy klientów i na przekonanie ich do swoich usług. – Pracowaliśmy nad wdrożeniem Podstawowego Rachunku Płatniczego, jest on dostępny w oddziałach naszej instytucji – podkreśla ­Karolina Kozakiewicz, specjalista ds. relacji z mediami Banku BGŻ BNP Paribas S.A. Podobne informacje otrzymaliśmy od innych instytucji bankowych, których dotyczy PRP.

Podstawowy rachunek płatniczy umożliwia darmowe korzystanie z wielu usług bankowych. Mogą go założyć wszyscy, którzy nie posiadają innego konta prowadzonego w polskiej walucie, a usługi dostępne w jego ramach są darmowe. Taki rachunek można założyć: pisemnie, w placówce, wypełniając papierowy wniosek, ustnie lub zdalnie – co oznacza, że można mieć do niego dostęp przez internet i kanały mobilne.

Zgodnie z ustawą, niezależnie od wyboru banku, właściciele podstawowego rachunku płatniczego nic nie płacą za: jego prowadzenie, za obsługę karty debetowej, wypłatę i wpłatę gotówki z urządzenia należącego do banku, w którym zostanie on otwarty.

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI