Bank CMB Monaco sądzony w USA w oparciu o przepisy antymafijne
Podjęta przez CMB próba wstrzymania postępowania została pod koniec marca ’24 oddalona przez kalifornijskiego sędziego.
CMB będzie pierwszym europejskim bankiem pozwanym na podstawie ustawy antymafijnej RICO (skrót od Racketeer Influenced and Corrupt Organizations). Ustawa została przyjęta w 1970 roku za prezydentury Richarda Nixona. Stosował ją w latach ’80 dwudziestego wieku Rudy Giuliani, gdy był prokuratorem w Południowym Okręgu Nowego Jorku i ścigał szefów pięciu nowojorskich rodzin mafijnych.
Ustawa była też wykorzystywana przeciwko królowi obligacji śmieciowych Michaelowi Milkenowi, skorumpowanym działaczom FIFA , a nawet przeciwko Donaldowi Trumpowi.
Spór między Rosjanami
Sprawa przeciwko CMB wiąże się z długotrwałym sporem pomiędzy dwoma rosyjskimi biznesmenami, z których jeden jest klientem banku.
Były członek rosyjskiej Dumy Aszot Jegiazarian i jego partner biznesowy Witalij Smagin zainwestowali w 2003 roku w Moskwie w nieruchomości. Transakcja zakończyła się fiaskiem. Próbując odzyskać swoje pieniądze Smagin pozwał Jegiazariana przed londyńskim sądem, uzyskując w 2014 roku korzystny dla siebie wyrok o wartości 84 milionów dolarów.
Jegiazarian od kilkunastu lat jest ścigany za przestępstwa gospodarcze w Rosji i przeprowadził się do Beverly Hills. Odmówił zapłaty. Smagin pozwał Jegiazariana przed sądem w Kalifornii i uzyskał nakaz zabezpieczenia kalifornijskich aktywów Jegiazariana.
W odpowiedzi Jegiazarian przeniósł swoje pieniądze za pośrednictwem szeregu firm fasadowych na swoje konto w CMB, a Bank odmówił przekazania pieniędzy Smaginowi.
Ten wniósł pozew w oparciu o ustawę RICO przeciwko Jegiazarianowi i CMB, twierdząc, że Bank pomógł jego byłemu partnerowi biznesowemu uniknąć wykonania nakazu kalifornijskiego sądu.
Memento dla banków w Europie
Ustawa RICO umożliwia pozywanie osób i firm za rzekome uczestnictwo w przestępstwach, polegających na ściąganiu haraczy, wymuszeniach, praniu pieniędzy i utrudnianiu działania wymiaru sprawiedliwości.
CMB złożył wniosek o oddalenie pozwu, argumentując, że ustawa RICO nie ma zastosowania, ponieważ Smagin nadal mieszka w Rosji, więc nie można stosować ustawy dotyczących sporu, który nie ma związku z USA.
Jednak sędzia Gary Klausner z sądu Okręgu Centralnego Kalifornii odrzucił apelację, potwierdzając decyzję Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, zgodnie z którą roszczenia w oparciu o RICO mogą składać osoby niebędące rezydentami USA.
Eksperci uważają, że ten precedens może narazić europejskie banki na dochodzenie przed sądami amerykańskimi na mocy ustawy RICO, która przewiduje wyższe niż w Europie kary.