Bank centralny Szwajcarii utrzymał stopy procentowe bez zmian. Bank Anglii zdecydował się na cięcie
Takiej decyzji SNB spodziewali się ankietowani przez agencję Bloomberg ekonomiści.
Frank szwajcarski jest teraz bardzo wysoko wyceniany
Bank wskazał, że frank jest teraz bardzo wysoko wyceniany, a SNB zintensyfikuje interwencje na rynku walutowym, aby powstrzymać umacnianie się krajowej waluty, której kurs osiągnął 5-letnie maksimum. To ostrzeżenie dla rynków, że SNB będzie bardziej agresywnie odpierać nieuzasadnione umocnienie waluty.
SNB ocenił, że epidemia koronawirusa wpłynęła na znaczne pogorszenie krótkoterminowych prognoz i stanowi „wyjątkowo duże wyzwanie”.
Czytaj także: Koronawirus w Polsce. RPP tnie stopy procentowe, pierwszy raz od pięciu lat >>>
Bank wskazał, że system finansowy Szwajcarii ma obecnie wystarczającą płynność, ale zmniejszył obciążenie banków z powodu ujemnych stóp procentowych (od 1 kwietnia współczynnik progowy zwolnienia zostanie podwyższony do 30 z 25).
SNB ocenił, że w 2020 r. tempo wzrostu PKB będzie ujemne, a po powrocie do normalności mogłoby notować silny wzrost w 2021 r.
Bank Anglii obciął główną stopę procentową o 15 pb do 0,1 proc., zwiększył zakres QE
Z kolei Bank Anglii (BoE) obniżył główną stopę procentową o 15 pb do 0,1 proc. – poinformował bank w komunikacie po nadzwyczajnym posiedzeniu w czwartek. Bank zwiększył też target zakupu aktywów o 200 mld GBP do 645 GBP.
Ostatni raz Bank Anglii obciął główną stopę procentową 11 marca, obniżając ją o 50 pb do 0,25 proc.
Target zakupu aktywów netto został ostatni raz zwiększony w sierpniu 2016 r.
Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>
Funt zwyżkuje wobec dolara o 0,5 proc. do 1,167. Rentowność brytyjskich 10-latek spada o 2 pb do 0,78 proc.
W środę kurs funta szterlinga spadł do najniższego poziomu wobec amerykańskiej waluty od 1985 r.
W środę prezes Banku Anglii Andrew Bailey powiedział, że Bank Anglii jest gotowy do podjęcia dalszych działań w koordynacji z rządem, w celu zminimalizowania wpływu koronawirusa na gospodarkę.
Bailey jest prezesem Banku Anglii od 17 marca. Zastąpił na stanowisku Marka Carneya. Następne posiedzenie BoE było zaplanowane na 26 marca.