Badanie Working Paper NBP: w kontekście sposobów płatności kwestie włączenia finansowego powinny być uwzględnione przez decydentów
„Konsumenci, którzy przed wybuchem pandemii stosowali płatności bezgotówkowe, od tamtej pory zazwyczaj dokonują tego rodzaju płatności z większą częstotliwością, podczas gdy ci, którzy preferowali płatności gotówkowe, w znacznej mierze nadal płacą w ten sam sposób” – napisano we wnioskach z badania.
Może to wskazywać na problemy z włączeniem finansowym, co powinno być uwzględnione przez decydentów, gdyż wydaje się, że od początku pandemii pogłębił się podział między płacącymi i niepłacącymi gotówką.
Badanie barier w dostępie do gotówki i płatności bezgotówkowych
Autorzy opracowania wskazują ponadto, że konieczne są dalsze badania dotyczące barier w dostępie do gotówki i płatności bezgotówkowych.
Według badania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w projekcie Narodowego Centrum Nauki, przeprowadzonego na 5.504 respondentach w 22 europejskich krajach w czerwcu i lipcu 2020 r., największy wzrost udziału płatności gotówkowych zaobserwowano w Niemczech, a najmniejszy w Polsce i na Węgrzech.
W badaniu zaznaczono, że opinie wyrażone w artykule niekoniecznie odzwierciedlają oficjalną politykę lub stanowisko NBP.
NBP podaje, że autorami opracowania są Radosława Kotkowski i Michał Polasik.
Czytaj także: ZBP o prezydenckim projekcie dotyczącym gotówki: powinny raczej zostać stworzone narzędzia ułatwiające płatności bezgotówkowe >>>
Sejmowa komisja finansów publicznych pod koniec czerwca przeprowadziła pierwsze czytanie przedstawionego przez prezydenta RP, na wniosek prezesa NBP, projektu ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych.
Czytaj także: Będzie ustawowy obowiązek akceptowania płatności gotówką?
Projekt zakłada, że akceptant (przyjmujący płatność) nie może uzależniać zawarcia z konsumentem umowy świadczenia usługi lub sprzedaży towaru od dokonania zapłaty w formie bezgotówkowej oraz odmówić przyjęcia zapłaty od konsumenta w gotówce, czyli znakami pieniężnymi emitowanymi przez NBP będącymi prawnym środkiem płatniczym na obszarze RP.
Czytaj także: Adam Glapiński na Cashless Congress: NBP nie sprzeciwia się rozwojowi obrotu bezgotówkowego, ale gotówka wciąż najpopularniejsza w Polsce >>>
Odbiorca płatności nie mógłby nakładać ani pobierać jakichkolwiek dodatkowych opłat z tytułu przyjmowania zapłaty gotówką, ani różnicować ceny w zależności od formy zapłaty.