Autentykacja biometryczna to już nie science fiction

Autentykacja biometryczna to już nie science fiction
Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz w czasie International Biometric Congress Fot. Karol Zapała
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Aż 90 proc. Polaków zaakceptowałoby już dziś wprowadzenie rozwiązań pozwalających na uproszczone identyfikowanie. Te niezwykle obiecujące dane przypomniał prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz, rozpoczynając obrady dziesiątej edycji International Biometric Congress.

Pomimo pionierskich prób podejmowanych niejednokrotnie przez sektor bankowy wykorzystanie tej metody autentykacji wciąż ma charakter zdecydowanie niszowy #InternationalBiometricCongress #IBC

Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii w sektorze finansowym, nowe modele biznesowe w rodzaju Internetu Rzeczy i postępująca automatyzacja kolejnych dziedzin gospodarki – wszystkie te zjawiska determinują rozwój nowoczesnych metod autentykacji.

Prezes ZBP wskazał tu na wystąpienie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego podczas zakończonego niedawno Europejskiego Kongresu Technologicznego w Katowicach, który wielokrotnie podkreślał konieczność stosowania nowych technologii w ochronie zdrowia nie tylko w działaniach terapeutycznych, ale również w obszarze organizacyjnym.

– Po raz pierwszy z ust osoby w rządzie padło doświadczenie, że ta dekada będzie czasem zastosowania nowych technologii również w ochronie zdrowia – zaznaczył Krzysztof Pietraszkiewicz.

Czytaj także: International Biometric Congress 2018. Biometria po trzynastu latach >>>

Rozwiązania biometryczne wciąż zbyt mało popularne

Niestety, rozwiązania z dziedziny biometrii do dziś nie zyskały należytej popularności w polskiej gospodarce; pomimo pionierskich prób podejmowanych niejednokrotnie przez sektor bankowy wykorzystanie tej metody autentykacji wciąż ma charakter zdecydowanie niszowy.

– Spróbujmy sobie dziś odpowiedzieć, co możemy zrobić wspólnie z bankami i instytucjami otoczenia okołobankowego, takimi jak Krajowa Izba Rozliczeniowa, Biuro Informacji Kredytowej i Centrum Prawa Bankowego i Informacji, by przyspieszyć wykorzystanie nowych technologii w sektorze finansowym – podkreślił prezes ZBP.

Przypomniał on również, iż żółta koszulka lidera, która od kilku już lat przysługuje polskiej bankowości w globalnym wyścigu technologicznym, oznacza nie tylko zaszczyt, ale i zobowiązanie do dalszego, równie intensywnego rozwoju.

– Cieszyć może fakt, że kilka banków ma za sobą nie tylko rozwiązania pilotażowe, ale całkiem konkretne wdrożenia – stwierdził Krzysztof Pietraszkiewicz.

Spojrzenie w przyszłość

Tadeusz Woszczyński, wiceprzewodniczący prezydium Forum Technologii Bankowych ZBP

Tadeusz Woszczyński, wiceprzewodniczący prezydium Forum Technologii Bankowych ZBP

– 10 rocznica to okazja do podsumowań, ale i spojrzenia w przyszłość – powiedział Tadeusz Woszczyński, wiceprzewodniczący prezydium Forum Technologii Bankowych ZBP.

Przypomniał on postać inicjatora Kongresu, śp. prof. Remigiusza Kaszubskiego, aktywnie zaangażowanego w proces cyfryzacji polskiej bankowości.

Przyszłością biometrii jest bez wątpienia szeroko rozumiana autentykacja, nie tylko w kanałach tradycyjnych, jak bankomaty czy call center, ale również i w świecie mobilnym.

– Urządzenia te pomogły w popularyzacji biometrii, dziś już nie kojarzy się ona z fantastyka naukową, jest wygodną, bezpieczną i naturalną metodą autoryzacji – zaznaczył Tadeusz Woszczyński.

Wskazał on również na dyrektywę PSD2 jako jeden z głównych czynników stymulujących rozwój tzw. silnego uwierzytelniania.