Autentykacja biometryczna to już nie science fiction
Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii w sektorze finansowym, nowe modele biznesowe w rodzaju Internetu Rzeczy i postępująca automatyzacja kolejnych dziedzin gospodarki – wszystkie te zjawiska determinują rozwój nowoczesnych metod autentykacji.
Prezes ZBP wskazał tu na wystąpienie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego podczas zakończonego niedawno Europejskiego Kongresu Technologicznego w Katowicach, który wielokrotnie podkreślał konieczność stosowania nowych technologii w ochronie zdrowia nie tylko w działaniach terapeutycznych, ale również w obszarze organizacyjnym.
– Po raz pierwszy z ust osoby w rządzie padło doświadczenie, że ta dekada będzie czasem zastosowania nowych technologii również w ochronie zdrowia – zaznaczył Krzysztof Pietraszkiewicz.
Czytaj także: International Biometric Congress 2018. Biometria po trzynastu latach >>>
Rozwiązania biometryczne wciąż zbyt mało popularne
Niestety, rozwiązania z dziedziny biometrii do dziś nie zyskały należytej popularności w polskiej gospodarce; pomimo pionierskich prób podejmowanych niejednokrotnie przez sektor bankowy wykorzystanie tej metody autentykacji wciąż ma charakter zdecydowanie niszowy.
– Spróbujmy sobie dziś odpowiedzieć, co możemy zrobić wspólnie z bankami i instytucjami otoczenia okołobankowego, takimi jak Krajowa Izba Rozliczeniowa, Biuro Informacji Kredytowej i Centrum Prawa Bankowego i Informacji, by przyspieszyć wykorzystanie nowych technologii w sektorze finansowym – podkreślił prezes ZBP.
Przypomniał on również, iż żółta koszulka lidera, która od kilku już lat przysługuje polskiej bankowości w globalnym wyścigu technologicznym, oznacza nie tylko zaszczyt, ale i zobowiązanie do dalszego, równie intensywnego rozwoju.
– Cieszyć może fakt, że kilka banków ma za sobą nie tylko rozwiązania pilotażowe, ale całkiem konkretne wdrożenia – stwierdził Krzysztof Pietraszkiewicz.
Spojrzenie w przyszłość
– 10 rocznica to okazja do podsumowań, ale i spojrzenia w przyszłość – powiedział Tadeusz Woszczyński, wiceprzewodniczący prezydium Forum Technologii Bankowych ZBP.
Przypomniał on postać inicjatora Kongresu, śp. prof. Remigiusza Kaszubskiego, aktywnie zaangażowanego w proces cyfryzacji polskiej bankowości.
Przyszłością biometrii jest bez wątpienia szeroko rozumiana autentykacja, nie tylko w kanałach tradycyjnych, jak bankomaty czy call center, ale również i w świecie mobilnym.
– Urządzenia te pomogły w popularyzacji biometrii, dziś już nie kojarzy się ona z fantastyka naukową, jest wygodną, bezpieczną i naturalną metodą autoryzacji – zaznaczył Tadeusz Woszczyński.
Wskazał on również na dyrektywę PSD2 jako jeden z głównych czynników stymulujących rozwój tzw. silnego uwierzytelniania.