Audiowizualna kolekcja kultury polskiej dla klientów Netii
Dzięki nowej aplikacji Ninateka stworzonej przez Insys na urządzenie Netia Player, klienci Netii otrzymują dostęp do unikalnej kolekcji dzieł kultury polskiej. Nowatorskie podejście do projektowania aplikacji umożliwiło uporządkowanie ogromnej biblioteki materiałów audiowizualnych..
Narodowy Instytut Audiowizualny nieustannie rozwija swój projekt cyfryzacji dziedzictwa polskiej kultury. Po półtora roku od startu nowej wersji portalu Ninateka.pl, wychodzi ona poza ramy serwisu internetowego. Dzięki nowej aplikacji na dekodery Netia Player, dostęp do tej fascynującej kolekcji audiowizualnej zyskują tysiące Polaków. Produkcją aplikacji zajął się Insys, stały partner Narodowego Instytutu Audiowizualnego i Netii. Projekt ten wyróżnia się nie tylko treściami dostępnymi w bibliotece VOD, ale też nowym podejściem do designu aplikacji odtwarzanych na telewizorach.
Przeważająca większość aplikacji projektowanych na set-top-boxy czy telewizory SmartTV to programy typu VOD z jednym ekranem, po którym nawiguje się przyciskami pilota przewijając kolejne filmy bądź gatunki.
– W przypadku Ninateki, która już w tej chwili jest ogromną biblioteką materiałów audiowizualnych, zastosowanie takiej nawigacji byłoby mało atrakcyjne i niespecjalnie wygodne – mówi Marta Staniewska, kierownik kreatywny w Insys. – Zdecydowaliśmy się więc na całkowicie nowe podejście do zaprojektowania tej aplikacji.
Włączając aplikację widzimy pionowy ekran główny, który jest podzielony na sekcje tematyczne. Każda sekcja zawiera podgląd najciekawszych materiałów wybieranych przez redakcję NInA.
– Dzięki temu za każdym razem gdy wejdziemy do aplikacji, widzimy coś nowego, co może nas zainteresować. Za pomocą pilota przemieszczamy się w górę lub dół ekranu. Po kliknięciu w daną treść przenosimy się do widoku odtwarzania. Cała aplikacja sprawia wrażenie interaktywnej witryny, a nie jedynie zwykłego katalogu filmów. Taka forma w połączeniu z atrakcyjną kreacją graficzną i wyjątkową treścią sprawia, że chce się z niej po prostu korzystać – podsumowuje Marta Staniewska.
Ninateka.pl to portal, który w 2014 notował miesięcznie średnio 232 tysiące wyświetleń. W jej kolekcji znajduje się 4000 filmów i audycji o kulturze, wiele z nich dostosowanych jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jej dostępność została doceniona i zapewniła Ninatece tytuł „Serwisu www bez granic” i „Przyjaciela Integracji”.
– Od początku istnienia Ninateki zakładaliśmy, że będzie dostępna wszędzie i dla każdego. Dlatego cieszymy się, że teraz nasz serwis trafia na telewizory w formie aplikacji na urządzenia Netia Player – to kolejny krok, by poszerzyć dostępność Ninateki i umożliwić telewidzom korzystanie za pomocą pilota z najbogatszego archiwum polskiego dziedzictwa audiowizualnego. W przyszłości Ninateka będzie dostępna w formie aplikacji także na tabletach i telefonach – podsumowuje i zapowiada kolejne premiery Agnieszka Wolak – rzeczniczka prasowa NInA.możesz to zrobić. Bez czekania, bez ograniczeń.
Źródło: INSYS