Michał Mastalerz nowym prezesem PwC Polska
Michał Mastalerz 1 stycznia 2023 roku zostanie nowym prezesem PwC Polska. Zastąpi on na tym stanowisku Adama Krasonia, który zostanie prezesem PwC w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE).
Michał Mastalerz 1 stycznia 2023 roku zostanie nowym prezesem PwC Polska. Zastąpi on na tym stanowisku Adama Krasonia, który zostanie prezesem PwC w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE).
Adam Krasoń został wybrany przez partnerów PwC w Europie Środkowo-Wschodniej (Central & Eastern Europe) na nowego prezesa firmy. Jego kadencja jako szefa regionu, w którym pracuje 11 tysięcy ludzi w 27 państwach, rozpocznie się 1 stycznia 2023 roku.
Na wojnę w Ukrainie demokratyczny świat odpowiedział niespotykanymi do tej pory w takiej
skali sankcjami. Objęto nimi zarówno firmy, jak i obywateli Rosji i Białorusi. W przypadku sektora
finansowego wypełnienie obowiązków związanych z nałożonymi sankcjami stanowi ogromne
wyzwanie. Jak sektor finansowy może poradzić sobie z wyzwaniami w obecnej, nowej dla wielu
instytucji sytuacji? Kazimierz Lubicz zapytał o to PAWŁA JAROSZEWICZA i BARTŁOMIEJA
STYRNIKA, partnerów w Financial Crime Unit w PwC Polska oraz TOMASZA JOŃCA,
dyrektora w Financial Crime Unit PwC.
Zgodnie z zapowiedziami, ustawodawca europejski rozpoczął intensywne działania legislacyjne mające na celu wdrożenie przepisów w zakresie tzw. zrównoważonej działalności i inwestycji (ESG ‒ Environmental, Social, Governance), piszą eksperci PwC Polska, Aleksandra Bańkowska i Łukasz Łyczko w komentarzu dla aleBank.pl.
Należyta staranność wobec klienta (Customer Due Diligence – CDD) jest podstawowym narzędziem zarządzania ryzykiem związanym z przestępstwami finansowymi i praniem pieniędzy w ramach działalności biznesowej instytucji finansowych. Jednak w miarę jak zmienia się otoczenie regulacyjne, a kwestie związane ze zmianami klimatycznymi, prawami człowieka i odpowiedzialnością społeczną zyskują na znaczeniu, instytucje finansowe znajdują się pod coraz większą presją, aby rozszerzyć swoje spojrzenie na ryzyko oraz uwzględnić kwestie środowiskowe, społeczne i związane z ładem korporacyjnym (Environment, Social, Governance – ESG) przy ocenie swojej obecnej i przyszłej bazy klientów.
Pandemia znacznie przyspieszyła proces cyfryzacji przedsiębiorstw na całym świecie. Zmieniły się potrzeby i oczekiwania zarówno klientów, jak i pracowników oraz sposób wykonywania pracy i oczekiwania pracodawców. Jak przygotować organizację do osiągania sukcesów? O tym mówi Marek Młyniec, partner w PwC Polska, ekspert ds. technologii w sektorze finansowym
Do 31 października można zgłaszać się do pierwszej edycji konkursu „Liderzy ESG”. Konkurs jest skierowany do firm realizujących wyróżniającą się strategię ESG, oferujących innowacyjne produkty i usługi pozytywnie oddziałujące na środowisko, a także prowadzących skuteczne kampanie informacyjne i promocyjne w obszarze zrównoważonego rozwoju.
Banki reprezentujące 64% aktywów sektora bankowego w Polsce wprowadziły już elementy zrównoważonego finansowania w swoich strategiach biznesowych i ofercie produktowej; niemal wszystkie podjęły kroki, aby uwzględnić ryzyka klimatyczne i środowiskowe w procesach kredytowych i inwestycyjnych. Instytucje finansowe w kształtujących się wymogach regulacyjnych UE w zakresie ESG dostrzegają szansę zarówno dla swoich organizacji, jak też dla całego sektora bankowego i gospodarki – wynika z raportu PwC „Zielone finanse po polsku. Jak ESG zmieni sektor bankowy i finansowanie firm?”.
W ostatnich latach, mało który akt prawny wpłynął na sektor finansowy tak mocno, jak znowelizowana w marcu 2018 r. ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Ustawa AML) wdrażająca czwartą dyrektywę AML (dyrektywa 2015/849 z dnia 20 maja 2015 r.) ‒ podkreślają analitycy PwC.
Prof. Witold Orłowski komentuje zapowiedź prezesa NBP Adama Glapińskiego dotyczącą możliwości kolejnej obniżki stóp procentowych.
W dniu 31 stycznia 2020 r. Wielka Brytania (UK) opuściła Unię Europejską (BREXIT) na mocy Umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (2019/C 384 I/01). Zgodnie z art. 126 wskazanej umowy od dnia wejścia w życie umowy do dnia 31 grudnia 2020 r. obowiązuje […]
Oddziały bankowe są w stanie ciągłej zmiany. Wraz z postępującą migracją bankowości do formatów cyfrowych, rola oddziałów bardzo szybko ewoluuje. Wykorzystanie danych o tym, jak i kiedy klienci chcą z nich korzystać, może pozytywnie wpłynąć i na same banki, i na klientów. Wideo-analityka będzie odgrywać kluczową rolę w tym procesie piszą Marek Chlebicki i Wiktor Witkowski z PwC.
Producenci działający w sektorach przetwórstwa przemysłowego, transportu i motoryzacji, a także w branży spożywczej mogą odczuć najsilniej utrudnienia w wymianie handlowej z Wielką Brytanią po jej wyjściu z Unii Europejskiej.