
Jaka podwyżka czynszu w umowach najmu w 2025 roku?
Do umów najmu zawieranych na dłużej niż rok właściciele mieszkań wpisują tzw. klauzulę waloryzacyjną. Portal GetHome.pl sprawdził, z jaką podwyżką muszą się w tym roku liczyć najemcy.
Do umów najmu zawieranych na dłużej niż rok właściciele mieszkań wpisują tzw. klauzulę waloryzacyjną. Portal GetHome.pl sprawdził, z jaką podwyżką muszą się w tym roku liczyć najemcy.
Portal Gethome.pl dotarł do wyników badań nadzoru budowlanego, z których wynika, że co piąty wyrób budowlany miał właściwości użytkowe gorsze od deklarowanych przez producenta. Najwięcej negatywnych wyników badań dotyczy materiałów termoizolacyjnych.
Minister rozwoju i technologii zapowiedział zamknięcie programu Mieszkanie Plus, który zakładał budowę dostępnych cenowo mieszkań na wynajem. Eksperci portalu GetHome.pl podsumowali siedem lat funkcjonowania tego Programu.
W 2022 r. w ręce cudzoziemców trafiło blisko 14,4 tys. mieszkań. Portal GetHome.pl ustalił, że najwięcej kupili ich obywatele Ukrainy. Coraz większą grupę cudzoziemców kupujących mieszkania w Polsce stanowią obywatele Białorusi.
Od października 2022 roku obowiązują nowe, wyższe limity ceny mkw. dla mieszkań, które można kupić za kredyt z gwarantowanym przez państwo wkładem własnym. Portal GetHome.pl sprawdził, jak duża jest w największych miastach oferta takich lokali.
Najmujący mieszkania na podstawie kilkuletniej umowy muszą się w tym roku liczyć z 5,1% podwyżką czynszu. W gorszej sytuacji mogą się znaleźć ci najemcy, którzy zawarli umowy najmu na rok. Dlaczego? Wyjaśnia to portal GetHome.pl.
Rekordowo wysoka liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych, gwałtowny wzrost średniej ceny mieszkań oraz niespotykana do tej pory aktywność firm deweloperskich w mniejszych miastach – to według portalu GetHome.pl najbardziej zaskakujące zjawiska na rynku mieszkaniowym w mijającym roku.
W 2021 roku koszty utrzymania mieszkania rosły w tempie znacznie przewyższającym inflację. Wiele wskazuje na to, że także w 2022 roku wydatki związane z utrzymaniem mieszkania będą najszybciej rosnącą pozycją w budżetach domowych wielu polskich rodzin. Portal GetHome.pl sprawdził, w których największych miastach mogą one spodziewać się podwyżki podatku od nieruchomości i jak dużej.
Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) wyznaczyła pierwszy poniedziałek października każdego roku jako Światowy Dzień Mieszkalnictwa. Z tej okazji GetHome.pl sprawdził w czym jesteśmy gorsi, a w czym lepsi od innych krajów pod względem zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych.
Poprawiła się dostępność mieszkań na wynajem dla „Kowalskiego”, ale wciąż jest ona bardzo niska. Jak Polska wygląda na tle innych krajów? ‒ komentuje Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl.
Wysokość prowizji pośredników w obrocie nieruchomościami wzbudzała emocje zarówno 30 lat temu, jak i obecnie. W naszym społeczeństwie powszechna jest opinia, że oczekiwania finansowe pośredników są zbyt wielkie, pisze Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl.
Eksperci GetHome.pl sprawdzili, w których polskich miastach występuje największe zagrożenie bańką spekulacyjną na rynku mieszkaniowym.
Obowiązująca od blisko 8 lat ustawa deweloperska będzie zastąpiona nową, korzystniejszą dla kupujących nowe mieszkania. Najgłośniej jest o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, który ma chronić pieniądze klientów firm deweloperskich. Na uwagę zasługuje też jednak kilka mniej spektakularnych zmian, pisze Marek Wielgo.
Miliony Polaków oszczędzających na książeczkach mieszkaniowych zostało nabitych w butelkę. Szacuje się, że mogli stracić nawet kilkadziesiąt miliardów dzisiejszych złotych! Jaką obecnie mają wartość książeczki mieszkaniowe i do czego można je wykorzystać?
W pierwszym roku obowiązywania podatkowej ulgi termomodernizacyjnej skorzystało z niej przeszło 207,4 tys. właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych – poinformowało Ministerstwo Finansów. – Taki wynik można uznać za spory sukces. Resort finansów oceniał przed dwoma laty, że w 2019 r., czyli w pierwszym roku obowiązywania ulgi termomodernizacyjnej, skorzysta z niej „tylko” ok. 100 tys. podatników – komentuje ekspert portalu GetHome.pl Marek Wielgo.
Dodatek mieszkaniowy z dopłatą z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 to nawet 1500 zł miesięcznie. Mogą na nią liczyć wyłącznie najemcy, także wolnorynkowi, których dochód spadł drastycznie z powodu pandemii koronawirusa ‒ przypomina Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl.
W 2020 r. koszty utrzymania mieszkania rosły w tempie przeszło dwukrotnie szybszym od inflacji. Wiele wskazuje na to, że także w 2021 r. wydatki związane z utrzymaniem mieszkania będą najszybciej rosnącą pozycją w budżetach domowych wielu polskich rodzin. Już wkrótce przeszło 9 mln z nich dostanie decyzję o podwyżce podatku od nieruchomości.
W mieszkania do wynajęcia inwestują już nie tylko prywatne osoby, ale także spółki i fundusze. W okresie trzech kwartałów 2020 r. inwestorzy instytucjonalni zaczęli budowę 960 mieszkań na wynajem. Według GUS podwoili oni swój ubiegłoroczny wynik. Czy tak wysoki wzrost utrzyma się także w następnych latach? – zastanawia się Marek Wielgo, analityk GetHome.pl.