Inwestorzy uwielbiają góry
Inwestorzy od wielu lat chętnie lokują swój kapitał w rejonach górskich. Co jest tego przyczyną – czy do inwestowania w okolicach turystycznych zachęcają ich statystyki?
Inwestorzy od wielu lat chętnie lokują swój kapitał w rejonach górskich. Co jest tego przyczyną – czy do inwestowania w okolicach turystycznych zachęcają ich statystyki?
Znowelizowana ustawa o księgach wieczystych pozwala na prostsze uzyskanie odpisu – bez konieczności wizyty w sądzie. Kwestie wpisywania praw lub zakładania nowych ksiąg pozostają bez zmian.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zawiera wiele przydatnych informacji dla inwestorów – od przeznaczenia terenu po ustalenia dotyczące infrastruktury technicznej. Nie można jednak oczekiwać zbyt dokładnych zapisów określających jakie urządzenia, sieci przesyłowe i pozostałe związane z nimi obiektymają zostać umiejscowione w obrębie poszczególnych działek.
Gmina zakazała w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego wykonania pewnego zamierzenia budowlanego. Czy przekroczyła swoje uprawnienia planistyczne ograniczając prawo własności nieruchomości inwestora? Jak można wpłynąć na niekorzystne ustalenia planu miejscowego?
W poprzedniej części artykułu scharakteryzowana została, najważniejsza dla całego obszaru uzdrowiskowego, strefa ochronna „A”.
Na jakie problemy może napotkać inwestor, który chce rozpocząć budowę w miejscowości z walorami uzdrowiskowymi? Co decyduje o tym, jaką inwestycję można, a jakiej nie można, zrealizować na terenie uzdrowiska?
W poprzedniej części artykułu: koszty legalizacji i poprawnie sporządzona decyzja nakazująca rozbiórkę obiektu powstałego niezgodnie z prawem.
W poprzedniej części artykułu wyjaśnione zostały kwestie związane z pojęciem samowoli budowlanej oraz jak można uniknąć rozbiórki, czyli problem legalizacji obiektu powstałego niezgodnie z prawem.
Czym jest samowola budowlana? Czy każde nielegalne wzniesienie budowli musi zakończyć się nakazem rozbiórki? Na jakie koszty musi przygotować się inwestor któremu nadzór budowlany wydał nakaz rozbiórki?
Nowelizacja prawa budowlanego oraz kilku innych ustaw wprowadza wiele istotnych zmian – przede wszystkim spowoduje skrócenie procesu inwestycyjnego poprzez zniesienie obowiązku uzyskiwania pozwoleń na budowę domu oraz dostarczenia odpowiedniego oświadczenia od dostawców mediów.
W poprzedniej części poradnika przedstawiona została decyzja ustalająca warunki zabudowy – kiedy możemy ją uzyskać oraz czym jest dla inwestora. W tej części przesłanki prawne, które mogą przesądzić o odmowie jej wydania.
Kiedy możemy otrzymać odmowę dla ustalenia warunków zabudowy? Na jakie aspekty zwracają uwagę organy samorządowe przy wydawaniu takiej decyzji?
W poprzedniej części poradnika przedstawione zostały sytuacje, w których możemy liczyć na wynagrodzenie oraz na odszkodowanie za urządzenie przesyłowe na naszej działce.
Czy tylko obecny właściciel działki na której usytuowane zostało urządzenie przesyłowe może ubiegać się o wynagrodzenie? Kto i w jakich okolicznościach może wystąpić z żądaniem odszkodowania?
W poprzednim poradniku omówione zostały nieprzewidziane wydatki związane z wynajmem mieszkania, korzystanie z usług profesjonalistów, kwestia selekcji potencjalnych lokatorów oraz co powinna zawierać odpowiednio skonstruowana umowa najmu.
Czy inwestycja w lokum, które ma posłużyć w przyszłości na wynajem to bezpieczne i zyskowne rozwiązanie? Na jakie wydatki powinien przygotować się potencjalny inwestor – ile można zarobić na wynajmie mieszkania, z jakimi kosztami jego utrzymania powinien się liczyć oraz jak radzić sobie z kłopotliwymi najemcami. Porady dla przedsiębiorców chcących lokować kapitał w mieszkaniach na wynajem.