Autor: Robert Pietrzak

Komentarze ekspertów

Powrót kupujących na Wall Street. Na jak długo?

pietrzak.robert.400xPrzełom kwietnia i maja był gorszym okresem dla inwestorów na amerykańskiej giełdzie, na której główny indeks S&P500 spadł z okolic poziomu 2110 punktów do 2040 punktów, wpisując się w globalne pogorszenie nastrojów i idący w parze spadek apetytu na ryzyko. Jednak ten tydzień rozpoczął się od pozytywnego akcentu, a wtorkowa sesja przyniosła najsilniejsze od dwóch miesięcy wzrosty głównych indeksów giełdowych. S&P500 zakończył dzień ze stopą zwrotu na poziomie +1,25%, Nasdaq Composite osiągnął wynik +1,26%, podobnie jak indeks DJIA. Gdzie zatem szukać czynników, które zachęciły kupujących do powrotu na amerykańskie parkiety giełdowe?

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Polityka uderza w walutę, giełdę i rynek długu

pietrzak.robert.400xW przypadku rozwiniętych gospodarek wydarzenia polityczne w kontekście ich wpływu na rynek są zaledwie częścią większej układanki, w której nadrzędną rolę odgrywają fundamenty gospodarcze. Aby sprawy polityczne rzeczywiście stały się determinantą zmian na rynku w przypadku gospodarek rozwiniętych, to muszą to być wydarzenia o bezprecedensowej skali, chociażby jak zbliżające się referendum w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, które pozostawiło swój odcisk na notowaniach funta brytyjskiego na szerokim rynku.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Polska traci pozycję w regionie

pietrzak.robert.02.400x268Spotęgowany w Polsce kryzys konstytucyjny oraz idące w parze rysy na wizerunku naszego państwa wśród zagranicznych obserwatorów i przede wszystkim inwestorów, zaczyna zbierać żniwa także na rynku. Po dobrym okresie dla polskich aktywów, w którym zarówno nasza waluta jak i indeks WIG20 systematycznie wspinały się na coraz wyższe poziomy, nadszedł czas większego pesymizmu prowadzącego do odpływu kapitału z polskiego rynku. Kolejna agencja – tym razem Moody’s – ostrzegła, że trwający w Polsce kryzys konstytucyjny może mieć negatywny wpływ na rating naszego państwa, który zostanie opublikowany w maju.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Stany Zjednoczone przegrywają walkę o udział w rynku ropy

pietrzak.robert.02.400x268Na rynku ropy naftowej od wielu miesięcy toczy się zaciekła batalia o zdobycie jak największego udziału. Producenci zrzeszeni w grupie OPEC cechują się najniższymi kosztami wydobycia, które są wykorzystywane jako najpotężniejsza broń w walce o udział w rynku. Na drugim biegunie znajdują się pozostali producenci – Stany Zjednoczone czy Rosja – których koszty wydobycia są znacznie wyższe, zatem obserwowane niskie ceny ropy naftowej mają zdecydowanie negatywny wpływ na kondycję sektora wydobywczego w tych państwach.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

RPP nie zmienia polityki pieniężnej

pietrzak.robert.02.400x268Trwający w polskiej gospodarce okres deflacji jest najdłuższy od około 60 lat. To jednak nie jest dostateczny argument dla Rady Polityki Pieniężnej, który sprawiłby, że poziom stóp procentowych w Polsce zostałby obniżony. Kolejny miesiąc z rzędu wszystkie stopy procentowe w Polsce zostały utrzymane na niezmienionym poziomie i tym samym NBP jest jednym z nielicznych banków centralnych, który nie zmienił polityki pieniężnej w trakcie ostatniego roku.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Rynki o poranku – pogorszenie nastrojów na rynku surowcowym

pietrzak.robert.400xPo lepszym okresie dla inwestorów na rynku surowcowym nadeszło pogorszenie nastrojów, widoczne w notowaniach wielu towarów. Czwarty dzień z rzędu cena ropy naftowej spada i przez cały czas w przypadku ropy typu WTI jesteśmy świadkami ceny niższej od 40 USD. We wtorkowy poranek, przed godziną 10:00, za jedną baryłkę ropy WTI płaciliśmy 38,81 USD. Wydaje się, że wszyscy inwestorzy z niecierpliwością czekają na spotkanie największych producentów tego surowca, które ma się odbyć 17 kwietnia w stolicy Kataru. To na nim państwa grupy OPEC oraz pozostali wydobywcy – w tym Rosja – mogą osiągnąć porozumienie w sprawie ewentualnego ograniczenia obecnego poziomu, który odpowiada za potężną nadpodaż obserwowaną od wielu miesięcy na rynku ropy naftowej. Jednak do tego wydarzenia pozostało jeszcze trochę czasu, w którym inwestorzy będą skupiali się na pozostałych danych napływających z rynku ropy. Dzisiaj o godzinie 22:35 agencja API opublikuje cotygodniową informacje nt. zmiany zapasów „czarnego złota”, natomiast jutro o godzinie 16:30 agencja EIA przedstawi swoje dane dotyczące zapasów ropy w amerykańskich magazynach. W obydwu przypadkach konsensus ekonomistów spodziewa się przyrostu zapasów w stosunku do ubiegłego tygodnia.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Świąteczny spokój na rynkach

pietrzak.robert.02.400x268Ostatni dzień w tym tygodniu rozpoczyna się od typowo świątecznych nastrojów. Handel na większości giełd na świecie – Stany Zjednoczone, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Polska, Australia – pozostaje zamknięty, jedynie inwestorzy na niektórych azjatyckich parkietach mogli dokonywać transakcji. Zmienność w trakcie sesji azjatyckiej była niższa, jednak to nie przeszkodziło inwestorom, aby wypracować zyski na koniec tygodnia. Japoński Nikkei 225 wzrósł o 0,65%, natomiast Shanghai Composite zyskał 0,61%.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Wyprzedaż funta na początku tygodnia

pietrzak.robert.02.400x268Nowy tydzień rozpoczął się od wyprzedaży funta na szerokim rynku, przede wszystkim w wyniku najnowszych informacji z Wielkiej Brytanii związanych z opuszczeniem przez to państwo Unii Europejskiej. Pierwszą z nich jest publikacja statystyk biura CBI, według których „Brexit” może spowodować straty dla brytyjskiej gospodarki na poziomie 100 miliardów funtów, co byłoby ogromnym wstrząsem dla drugiej największej gospodarki wspólnoty europejskiej. Druga informacja jest kategorii politycznej.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Rynki po południu – kolejny dzień strachu na rynkach

pietrzak.robert.02.400x268Czwartek rozpoczyna się od pogłębienia strachu i pesymizmu, które od początku roku zdominowały nastroje panujące na rynkach. Idealnym zobrazowaniem obecnego sentymentu inwestorów jest jen japoński, zaliczany do grupy najbezpieczniejszych aktywów, który w ciągu ostatnich 10 dni umocnił się w stosunku dolara amerykańskiego o ponad 6%. Rekordowe spadki na parze USDJPY wyprowadziły jej kurs do poziomu 110,90, najniższego od października 2014 roku. Inwestorzy na japońskiej mogą przynajmniej na jeden dzień odetchnąć od tego co w ostatnim czasie dzieje się na rynkach, jako że w Japonii trwa święto państwowe i handel giełdowy pozostaje zamknięty. Jeżeli jednak obecna sytuacja na giełdach i pozostałych rynkach utrzyma się do jutra, to wznowienie notowań indeksu Nikkei 225 może być bardzo nieprzyjemnym i pamiętnym doświadczeniem.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Dane z amerykańskiego rynku pracy – zmiany, szczegółowe informacje

pietrzak.robert.02.400x268Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w styczniu wyniosła 151 000 – był to wynik znacznie gorszy od konsensusu ekonomistów oraz od odczytu z grudnia ubiegłego roku, który dodatkowo został zrewidowany w dół do poziomu 262 tysięcy. Szczegółowe dane przedstawione przez amerykański urząd Bureau of Labor Statistics pokazują, że zatrudnienie rosło w wielu branżach, jednak największy wzrost przypadł na sektor handlu detalicznego, w którym w styczniu przybyło 58 000 nowych miejsc pracy. Na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy liczba zatrudnionych w branży handlu detalicznego wzrosła o 301 000, przy czym za połowę wzrostów odpowiadają sklepy ogólnospożywcze oraz te działające w branży motoryzacyjnej – dealerzy samochodowi oraz sklepy z częściami zamiennymi.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Co zrobi Bank Anglii w „super czwartek”?

pietrzak.robert.02.400x268Przed nami ważny dzień dla funta brytyjskiego. Dzisiejsze wydarzenia mogą być przełomowe dla kierunku notowań brytyjskiej waluty na najbliższe tygodnie. O godzinie 13:00 poznamy decyzję Banku Anglii w sprawie poziomu stóp procentowych, które według konsensusu ekonomistów mają pozostać na niezmienionym poziomie. Rynek OIS także nie wycenia żadnych zmian po dzisiejszym posiedzeniu, jednak najbliższe miesiące mogą przynieść luzowanie polityki pieniężnej w Wielkiej Brytanii – tak przynajmniej wynika z bieżących wycen rynku OIS. Stąd niezwykle cenne będą informacje, które znajdą się w protokole z ostatniego posiedzenia komitetu MPC oraz kwartalnym raporcie o inflacji, które zostaną opublikowane wspólnie z decyzją o godzinie 13:00. Natomiast o godzinie 13:45 rozpocznie się konferencja prasowa prezesa Banku Anglii, podczas której także możemy poznać istotne informacje dotyczące perspektyw dla polityki pieniężnej na Wyspach Brytyjskich. W dniach poprzedzających dzisiejsze wydarzenia funt brytyjski pozostawał silny na szerokim rynku, a na początku dzisiejszej sesji kurs GBPUSD osiągnął poziom 1,4620 – najwyższy od 8 stycznia – po dobrych danych z brytyjskiego sektora nieruchomości. Indeks cen domów Halifax wzrósł w styczniu o 9,7% w ujęciu rocznym.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

2016.02.01 Rynki o poranku – dzień z indeksami PMI

pietrzak.robert.02.400x268Handel w nowym tygodniu i w nowym miesiącu rozpoczyna się publikacji indeksów PMI dla największych gospodarek na świecie i to te odczyty w pierwszych godzinach sesji znajdują się w centrum uwagi inwestorów. W nocy poznaliśmy dane z chińskiej gospodarki, które w ostatnich tygodniach były zdecydowanie słabsze, wskazując na postępujące spowolnienie budzące postrach wśród inwestorów na całym świecie. Jednak opublikowane dzisiejszej nocy dane były mieszane. Z jednej strony wynik indeksu PMI (49,4 pkt.) dla chińskiego przemysłu, sporządzany przez oficjalne instytucje państwowe był najgorszy od sierpnia 2012 roku, jednak z drugiej strony ten sam wskaźnik opracowywany przez agencję Caixin pokazał wynik lepszy od konsensusu ekonomistów (48,4 pkt.), stąd reakcja rynków także nie była jednoznaczna. Indeks Shanghai Composite kończy notowania z wynikiem -1,78%, jednak na pozostałych azjatyckich giełdach nastroje były już znacznie lepsze. Japoński Nikkei 225 zakończył dzień ze stopą zwrotu w wysokości 1,98%, a wzrosty pojawiły się także na Antypodach – australijski All Ordinaries zyskał 0,94%, a nowozelandzki NZX50 zakończył notowania z symbolicznym wzrostem na poziomie 0,07%.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Czy dojdzie do złagodzenia retoryki przez FED? Szansa dla złotego

pietrzak.robert.02.400x268Ostatni miesiąc ubiegłego roku przyniósł jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie finansów od wielu lat. Rezerwa Federalna zdecydowała się, po raz pierwszy od ponad dekady, podnieść poziom stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych i tym samym stopa funduszy federalnych wzrosła z przedziału <0,00% – 0,25%> do przedziału <0,25% – 0,5%>. Widoczna poprawa kondycji amerykańskiej gospodarki, połączona ze znakomitą sytuacją na tamtejszym rynku pracy, skłoniły bank centralny do zwiększenia kosztu pieniądza, który miał być początkiem całego cyklu normalizacji polityki pieniężnej.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Rynki o poranku – spadki na światowych giełdach

pietrzak.robert.02.400x268Nie udaje się utrzymać optymistycznych nastrojów z końca ubiegłego tygodnia, które rozpoczęły się od konferencji prasowej prezesa EBC, zapowiadającej dalszą możliwość luzowania polityki pieniężnej w strefie euro. Giełdy odbiły, optymizm powrócił na rynki i wydawało się, że tydzień w którym obecnie się znajdujemy może być swoistą kontynuacją ruchu zapoczątkowanego na koniec zeszłego tygodnia.

CZYTAJ WIĘCEJ
0022
Komentarze ekspertów

Rynki o poranku – cena ropy najniższa od ponad dekady

Wtorek przynosi kolejne spadki ceny ropy naftowej na światowych rynkach. Za jedną baryłkę ropy WTI zapłacimy obecnie niewiele ponad 30 dolarów, co jest najniższą ceną od 2003 roku. Utrzymująca się od wielu miesięcy znaczna nadpodaż tego surowca na rynku, generowana przede wszystkim przez państwa grupy OPEC, to główny czynnik odpowiadający za obserwowane spadki, do których również przyczynia się silny dolar amerykański – indeks tej waluty znajduje się w okolicy tegorocznych szczytów – oraz negatywny sentyment panujący na całym rynku surowcowym.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Rynki o poranku – chwila oddechu dla rynków

pietrzak.robert.02.400x268Ostatni dzień handlu w tym tygodniu to względny spokój na rynkach, spowodowany tym co dzisiaj działo się w Chinach. Po pierwsze indeks Shanghai Composite urósł o prawie 2%, co po rekordowych spadkach w tym tygodniu nieco uspokoiło inwestorów. Po drugie chińskie władze po raz pierwszy od dziewięciu dni przestały osłabiać juana w stosunku do dolara amerykańskiego, niejako wysyłając rynkom uspokajający sygnał.

CZYTAJ WIĘCEJ
0023
Komentarze ekspertów

Rynki o poranku – ostatnia sesja w tym roku

Wielkimi krokami zbliżamy się do końca roku, który przyniósł wiele ciekawych wydarzeń poruszających rynkami przez ostanie dwanaście miesięcy. Zaczęliśmy od uwolnienia kursu franka szwajcarskiego w styczniu, następnie w okresie wakacyjnym w centrum uwagi znajdowała się Grecja balansująca na granicy wypłacalności oraz Chiny, które musiały sobie radzić z efektami głębszego spowolnienia gospodarczego wymuszając na tamtejszych władzach podjęcie wielu działań stymulujących, do których wliczamy m.in. dewaluacje juana. Pogorszenie kondycji gospodarczej Państwa Środka nie pozostało bez wpływu na pozostałe rynki, doprowadzając do wyprzedaży na światowych giełdach oraz pogłębienia spadków na rynku surowcowym, dla którego kończący się rok był najgorszym od wielu lat.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Rynki o poranku – waluty surowcowe zaczynają dzień od wzrostów

pietrzak.robert.02.400x268Dzisiejsza sesja może przynieść więcej zmienności w porównaniu do ostatnich dni, jako że inwestorzy z Londynu powracają do handlu po przerwie świątecznej. Zatem możemy spodziewać się ciekawszych godzin w porównaniu do ostatniego, wyjątkowo sennego okresu na rynkach finansowych. W dzisiejszym kalendarzu makroekonomicznych uwaga inwestorów będzie skupiona przede wszystkim na danych ze Stanów Zjednoczonych, które zostaną opublikowane w drugiej połowie dnia.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Rynki o poranku – poprawa sentymentu na rynku surowcowym

pietrzak.robert.02.400x268Wczorajsza sesja upłynęła pod znakiem odbicia na rynku surowcowym, a szczególną uwagę należy zwrócić na rajd cen ropy naftowej, które w trakcie wczorajszych notowań rosły nawet o 3%. PokaŸne wzrosty to efekt przede wszystkim dobrych danych fundamentalnych z tego rynku. We wtorek poznaliœmy informacje agencji API, według której zapasy ropy uszczupliły się o 3,6 milionów baryłek ropy naftowej w stosunku do poprzedniego tygodnia, wskazując na wzrost popytu. Potwierdzenie tych informacji nadeszło ze strony wczorajszego raportu agencji EIA, w którym wyniki zmiany zapasów ropy w amerykańskich magazynach były jeszcze bardziej imponujące. Spadek o 5,88 mln baryłek tego surowca to wynik znacznie wyższy od konsensusu ekonomistów, którzy spodziewali się uszczuplenia zapasów na poziomie 1,4 mln i jednoczeœnie jest to najwyższy wynik od czerwca tego roku.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Rynki o poranku – czy sprzedaż detaliczna zaskoczy inwestorów?

pietrzak.robert.02.400x268Czas na kolejne ważne dane z amerykańskiej gospodarki. Tym razem uwaga inwestorów skupi się na publikacji wyników sprzedaży detalicznej, które zostaną przedstawione o godzinie 14:30. Jesteśmy coraz bliżej decyzji Rezerwy Federalnej w sprawie pierwszej podwyżki stóp procentowych, która z 80% prawdopodobieństwem – wycenianym na podstawie kontraktów FED Funds Futures – ma zostać podjęta w przyszłym tygodniu, stąd każde istotne publikacje makroekonomiczne z największej gospodarki świata mają obecnie ogromny wpływ na sentyment inwestorów.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Rynki o poranku – kolejny tydzień z bankami centralnymi

pietrzak.robert.400xInwestorzy poszukujący wrażeń w ubiegłym tygodniu nie mogli czuć się rozczarowani. Czwartkowa decyzja EBC, która była pewnego rodzaju rozczarowaniem, doprowadziła do największego rajdu na EURUSD od około sześciu lat. Uczestnicy rynku spodziewali się znacznie bardziej gołębich decyzji banku centralnego, w tym głębszego cięcia stopy depozytowej i przede wszystkim zwiększenia miesięcznej wartości skupowanych aktywów. Tymczasem zdecydowano się „jedynie” na obniżenie stopy depozytowej o 10 punktów bazowych i wydłużenie programu QE o kolejne siedem miesięcy, tym samym rozczarowując znaczną część inwestorów i doprowadzając do rekordowego rajdu na EURUSD.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Rynki o poranku – waluty surowcowe wracają do gry

pietrzak.robert.02.400x268Dzień rozpoczynamy od aprecjacji dolara australijskiego i dolara nowozelandzkiego, które od rana pozostają najsilniejszymi walutami w koszyku G10. Pierwszym czynnikiem wspierającym wzrost kursu dolara australijskiego jest odbicie na rynku surowców – ceny miedzi rosną dzisiaj już o 0,78%, ceny złota o 0,54%, ceny srebra o 0,64%, a ceny platyny rosną już o 0,9%. Drugi czynnik to decyzja Banku Australii w sprawie poziomu stóp procentowych, które zgodnie z konsensusem ekonomistów zostały utrzymane na niezmienionym poziomie.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Rynki o poranku – przełomowy tydzień

pietrzak.robert.400xTen tydzień na rynkach finansowych może okazać się przełomowym, jeżeli mówimy o ważnych wydarzeniach, które mogą uwarunkować sytuację makroekonomiczną na najbliższe miesiące. W czwartek poznamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego w sprawie poziomu stóp procentowych w strefie euro oraz dalszych losów programu luzowania ilościowego. Ogromna cześć uczestników rynku spodziewa się decyzji o dalszym luzowaniu polityki pieniężnej w strefie euro, przy czym najbardziej prawdopodobny scenariusz to kolejne obniżenie poziomu stóp procentowych, jako że rozszerzenie programu luzowania ilościowego mogłoby okazać się nieskuteczne, w związku ze spadkiem rentowności wielu obligacji państw strefy euro poniżej poziomu stopy depozytowej. Kurs EURUSD w pierwszych godzinach poniedziałkowej sesji wynosi 1,0576 i w dalszym ciągu są to najniższe poziomy od kwietnia tego roku.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Rynki o poranku – inwestorzy nie lubią niepewności

pietrzak.robert.02.400x268Głównym wydarzeniem wczorajszego dnia był incydent militarny na linii Turcja – Rosja. Zestrzelenie rosyjskiego bombowca przez tureckie lotnictwo jest pierwszym od okresu wojny koreańskiej przypadkiem ataku powietrznego państwa członkowskiego NATO na maszyny wojskowe Rosjan. Wydarzenie to miało miejsce w otoczeniu wyjątkowo napiętej sytuacji geopolitycznej w ostatnim czasie, gdzie największe mocarstwa przepychają się na Bliskim Wschodzie, walcząc lub wspierając ISIS, a konflikt militarny na Ukrainie zdecydowanie nie jest jeszcze wygaszony.

CZYTAJ WIĘCEJ
0023
Komentarze ekspertów

Rynki o poranku – wyprzedaż surowców kontynuowana od początku tygodnia

Azjatycka sesja zbliża się do końca w mieszanych nastrojach – indeksy Shanghai Composite oraz Hang Seng tracą odpowiednio 0,56% oraz 0,39%, natomiast znacznie lepsze nastroje panują na najbardziej oddalonych na nas giełdach. Australijski indeks All Ordinaries kończy sesję z wynikiem +0,4%, a nowozelandzki NZ50 ponad 1,1%. Handel na japońskiej giełdzie pozostaje zamknięty, w związku ze świętem państwowym.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Rynki o poranku – protokół FOMC nie zmienia sytuacji

pietrzak.robert.02.400x268Protokół z ostatniego posiedzenia komitetu FOMC, który został opublikowany na dwie godziny przed końcem wczorajszej sesji amerykańskiej, nie przyniósł przełomowych informacji oraz zmian w oczekiwaniach rynkowych dotyczących terminu pierwszej podwyżki. Cz궜ć inwestorów licząca na wyraŸne sygnały ze strony Rezerwy Federalnej może czuć się rozczarowana, a treśœć wczorajszego protokołu była zgodna z linią prezentowaną w wypowiedziach wielu członków FED oraz ostatnich komunikatach banku centralnego.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Rynki o poranku – ryzyko geopolityczne coraz większe

pietrzak.robert.400xDzisiejszy dzień rozpoczyna się od kolejnych niepokojących doniesień z Paryża, gdzie od godzin porannych trwa operacja policyjna wymierzona w osoby związane z terroryzmem. Najnowsze informacje mówią o szturmie policji na mieszkanie, w którym zabarykadowała się grupa osób powiązanych z piątkowymi zamachami terrorystycznymi we Francji. Prawdopodobnie podczas dzisiejszej akcji zginęły trzy osoby, w tym kobieta, która wysadziła się w powietrze.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 2