Autor: Patrycja Sikora

Beata Javorcik
Gospodarka

Spór z KE, pandemia i inflacja, główna ekonomistka EBOiR o ryzykach dla Polski

Najnowsza prognoza Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) zakłada, że polska gospodarka w 2021 r. wzrośnie o 4,9 proc., a w 2022 r. – o 4,8 proc. – powiedziała PAP Biznes główna ekonomistka banku Beata Javorcik. Ryzykami dla wzrostu są m. in. na niski poziom szczepień ludności kraju i spór na linii Polska-KE ws. KPO, który jest negatywnym sygnałem dla inwestorów zagranicznych.

CZYTAJ WIĘCEJ
Grzegorz Maliszewski - Bank Millennium
Gospodarka | Komentarze ekspertów

Odmrożenie handlu i części usług w drugim kwartale da szansę na 4% wzrostu PKB w tym roku

Przedłużające się obostrzenia są zaburzeniem dla polskiej gospodarki w krótkim terminie, jednak średnioterminowe perspektywy dla wzrostu gospodarczego istotnie się nie zmieniają ‒ ocenia główny ekonomista Banku Millennium, Grzegorz Maliszewski. Jego zdaniem, ok. 4-proc. wzrost PKB w 2021 r. wciąż jest możliwy, choć sam moment odbicia obarczony jest dużą niepewnością.

CZYTAJ WIĘCEJ
Łukasz Tarnawa, Bank Ochrony Środowiska
Komentarze ekspertów

Kluczowym wyzwaniem w 2021 r. będzie zachowanie firm i to, jaką skalę upadłości spowoduje recesja

W IV kw. spadek PKB Polski o 5,1 proc. rdr.; odmrażanie gosp. w I poł. ’21 ostrożne Październikowe wyniki gospodarki to pozytywne sygnały z przemysłu i budownictwa, ale też zwiastun osłabienia w handlu detalicznym, które czeka nas w kolejnych miesiącach; w IV kw. PKB Polski spadnie o 5,1 proc. rdr ‒ ocenia Łukasz Tarnawa z BOŚ. Odmrażanie gospodarki w I połowie 2021 r. będzie ostrożne, kluczowym wyzwaniem będzie zachowanie firm i to, jak dużą falę upadłości spowoduje tegoroczna recesja.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 1